Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Stan surowy

Cement pod lupą

Nie ma budowy bez tego surowca.. Nawet małe dzieci wiedzą, że jeśli gdzieś powstaje dom, to pojawiają się tam cegły i wszędobylski cement. Ale jeden drugiemu nierówny i dlatego też warto poświecić kilka chwil na to by zapoznać się tym bywalcem wszelkich inwestycji budowlanych.

Zgodnie z definicją cement to spoiwo hydrauliczne – czyli materiał który po zmieszaniu z wodą wchodzi w reakcje chemiczne, w których to zachodzi zjawisko związania. Związany, a więc utwardzony materiał pozostaje trwały w suchym jak i mokrym środowisku. Cement powszechnie służy do produkcji betonu – ma to miejsce gdy zmieszany zostanie z wodą i odpowiednim kruszywem.

Aktualnie produkuje się wiele rodzajów cementów. Najczęściej spotykamy się z cementem białym, hutniczym i portlandzkim, ale jest ich znacznie więcej. Niektóre z nich posiadają zastosowania bardzo specjalistyczne i zaliczyć do nich można między innymi cement wiertniczy, mostowy lub hydrotechniczny. Zwykle znajdują zastosowanie w warunkach trudnych lub gdy potrzebny jest surowiec o bardzo wyjątkowych właściwościach. Transport cementu w warunkach przemysłowych odbywa się czasami luzem w specjalistycznych wagonach lub cementowozach, ale na budowy trawia zazwyczaj w dobrze znanych papierowych workach. W transporcie tego materiału najważniejsze jest zapewnienie mu dobrej ochrony przed wilgocią i opadami – w końcu jest to materiał silnie nasiąkający. Jest to ważnie nie tylko w trakcie przewożenia, ale też w trakcie składowania. Do przechowywania cementu zawsze powinny służyć suche, przewiewne pomieszczenia. Należy unikać kontaktu cementu z gruntem i stąd najczęściej przechowuje się go na paletach pod przykryciem z folii lub brezentu. Warunki przechowywania są ekstremalnie ważne, gdyż cement zawilgocony traci swoje właściwości i w najlepszym wypadku wykorzystać go można już tylko do mniej ważnych zadań.

Cement cechuje się wieloma właściwościami istotnymi dla jego zastosowania. Jedną z najważniejszych jest klasa wytrzymałości. Jest to wartość określająca wytrzymałość na ściskanie wyrażona w Niutonach na milimetr kwadratowy. Innymi ważnymi cechami cementów są też: czas związania, odporność na działanie bodźców zewnętrznych, stałość objętości czy nawet kolor.

Przy doborze odpowiedniego cementu warto zawsze zwracać uwagę na producenta. Niestety na rynku wciąż pojawiają się tańsze zamienniki o bardzo słabych właściwościach. Dobra cementownia zapewnia przestrzeganie bardzo ścisłych procedur kontrolnych i wysoką jakość swoich produktów. Tylko produkcja w cementowni zapewnia w praktyce dobór proporcji i składników zgodnych z bardzo surowymi normami Unii Europejskiej. Aktualnie cement znajduje się bowiem na europejskich listach produktów znormalizowanych. Jest to spowodowane tym, ze jest to praktycznie najbardziej powszechny i jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, od których zależy trwałość i bezpieczeństwo wielu konstrukcji. Z tego właśnie powodu należy zawsze upewniać się, że kupowany cement posiada wszelkie certyfikaty i oznaczenia świadczące o produkcji przy zachowaniu wysokich standardów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ