Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Stan surowy

Elewacja budynku

Dla każdego z nas dom jest wizytówką, bo jak mówi stare przysłowie jak cię widzą, tak cię piszą. Wielu z nas nie satysfakcjonuje stara elewacja. Często zdarza się bowiem, że dużo domów trafia w nasze ręce z rynku wtórnego. Niektóre z tych domów wymagają często kapitalnego remontu lub po prostu elewacja domu jest w brzydkim kolorze. Z biegiem lat nasze domy również ulegają degradacji, chociaż dbaliśmy je i pielęgnowaliśmy cały czas. Pierwszym symptomem upływu czasu jest właśnie niszczenie elewacji domu.

W jaki sposób mamy się zabrać za naprawę naszej starej elewacji?
Pierwszym krokiem, nim zaczniemy odnawianie elewacji jest usunięcie różnych rodzajów zanieczyszczeń, do których możemy zaliczyć wszelkiej maści porosty, mchy, brud oraz kurz. Dzięki rozwojowi techniki nie jesteśmy osamotnieni w walce o piękny dom. Najłatwiejszym sposobem czyszczenia elewacji jest zastosowanie myjki ciśnieniowej z dodatkiem środków chemicznych, co skutecznie pozwoli pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń.Gdy uzyskamy już efekt czystej ściany możemy rozprowadzić specjalny impregnat pozwalający zablokować występowanie niechcianych zanieczyszczeń.

elewacjeGruntowanie jest następnym krokiem w odświeżaniu starej elewacji. W przypadku, gdy nasze podłoże nie było malowane lub właśnie pozbyliśmy się starej farby należy ściany porządnie zagruntować. Gruntowanie należy wykonywać za pomocą wałka, gdyż jest znacznie bardziej efektywne niż ma się to w przypadku szerokiego pędzla. W wyborze gruntu najlepszą opcją będzie wybranie gruntu rozpuszczalnikowego na bazie żywicy, który świetnie sprawdzi się pod farby wodo rozpuszczalne.

W jaki sposób najlepiej malować elewacje?
Malowanie zaczynamy zawsze od góry ściany, by zapobiec powstawaniu widocznych śladów rozpoczynania. Należy pamiętać, że gdy zaczniemy malować ścianę możemy skończyć, dopiero gdy cała ściana będzie pomalowana. W przypadku, gdy nie wykorzystujemy farb kryjących, tylko chcemy utrwalić naturalną elewacje budynku wybieramy bezbarwne impregnaty specjalnie przygotowane do fasad.

Najlepszą farbą do elewacji jest farba z efektem perlenia, której zaletą jest samoczynne czyszczenie. Gdy chcemy jednak uatrakcyjnić wygląd naszego domu, a dysponujemy odpowiednimi funduszami, możemy wybrać kamień elewacyjny wśród, których możemy wymienić granit, piaskowiec lub gnejs. W porównaniu do farby, kamień wykazuje dużą odporność na mróz, warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. W odnowie elewacji budynku świetnie też sprawdzi się połączenie kamienia elewacyjnego oraz farb.

Jaki wpływ na odnawianie mają warunki pogodowe?
Warunki pogodowe mają bardzo ważny wpływ na odnawianie elewacji. Nie możemy przeprowadzać remontu zewnętrznego podczas niesprzyjających warunków. Nie jest wskazane malowanie podczas wilgotnych i wietrznych dni z uwagi na możliwość gromadzenia się wilgoci oraz złuszczania. Malowanie w pełnym słońcu tężnie jest wskazane, gdyż farba zbyt szybko wysycha tworząc smugi.

Przy odnawianiu starej elewacji musimy zadbać o usunięcie starych warstw, dlatego zniszczone fragmenty przed malowaniem należy porządnie zaszpachlować i zagruntować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ