Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Stan surowy

Jak szybko odmienić wnętrze

Niekiedy marzy się nam jakaś miła odmiana w domu. Nawet jeśli nie stać nas na drogie remonty, to warto chociażby odmalować ściany. To niby drobny remont, ale efekty są zauważalne gołym okiem. Dlatego na pewno warto wybrać ten sposób odnawiania pomieszczeń, gdyż można im nadać zupełnie nowego charakteru. Wystarczy tylko sięgnąć po doskonałej jakości, nowoczesne farby, które nie są aż tak drogie, a bardzo wydajne. Dobrze kryją, niekiedy wystarczy położyć jedną warstwę, maksymalnie dwie, by uzyskać optymalne efekty.

Przygotowanie ścian przed malowaniem

Jeśli ściany w naszym domu nie są w najlepszym stanie, tzn. są nierówne, warto przed malowaniem oczywiście zadbać o zniwelowanie tych nierówności. Takie odnowienie ścian to będzie już jednak dość trudne zadanie, szczególnie jeśli zdecydujemy się na nakładanie gładzi szpachlowej. Ta czynność sama w sobie nie jest bardzo skomplikowana, jednak mimo wszystko dość czasochłonna. Czasami jest tak, że konieczne wydaje się położenie kilku warstw gładzi. Każda uprzednia musi dokładnie wyschnąć przed położeniem kolejnej. Niestety, nawet jeśli już zastosujemy się do tych porad, dokładnie zeszlifujemy powierzchnię – i tak może się okazać, że występują nierówności. Nakładanie gładź nie jest więc optymalnym rozwiązaniem. W niektórych sytuacjach lepiej sprawdzą się płyty kartonowo – gipsowe. Stosujemy je szczególnie wtedy, gdy ścina jest bardzo nierówna i gładź nie dałaby rady zniwelować tych niezbyt estetycznych efektów. Płyty są też polecane, jeśli szczególnie zależy nam na czasie, Dokładne i skrupulatne nakładanie gładzi, późnej zaś jej szlifowanie – to może zająć dużo czasu. Poza tym jest to bardzo brudząca czynność, trudno się jest pozbyć z mieszkania, różnych zakamarków podłóg itd. drobinek pyłu. Praca też nie jest zbyt przyjemna. Dlatego wtedy polecane są płyty – montuje się je szybko, trzeba kupić oczywiście odpowiedni klej.

Dobór farby

Jeśli już ściany zostały przygotowane, pokryte gładzią lub płytą – wystarczy zabrać się za malowanie. Dobierania kolorów też nie jest proste, choć to zdecydowanie najprzyjemniejsza czynność związana z tego typu remontem. Trzeb jednak pamiętać o kilku zasadach. Nie kupujmy zbyt intensywnych farb do małych, ciemnych pomieszczeń. Mogą one spowodować, że wnętrze nabierze ponurego charakteru, będzie się wydawać jeszcze mniejsze. Do takiego niewielkiego pokoju lepiej jest wybrać barwę jasną, stonowaną, najlepiej – w chłodnym odcieniu. Z kolei do słonecznych wnętrz, do pomieszczeń o ekspozycji południowej – możemy już wybrać intensywniejszy kolor. Oczywiście każdy ma swoje ulubione barwy i takimi preferencjami powinien się kierować. Można tylko dodać, że kolory ciepłe, złociste – typu żółcie i pomarańcze – doskonale sprawdzają się w jadalni i kuchni. Ponoć poprawiają one apetyt i dodają energii na cały dzień. W sypialni natomiast lepiej stawiać na biele, błękity i szarości – pozwalają się one wyciszyć przed snem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ