Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Stan surowy

Ogrzewanie podłogowe – co wybrać zamiast styropianu?

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej odchodzi się od znanych wszystkim grzejników montowanych pionowo na ścianach, ponieważ umieszczenie w podłodze instalacji grzewczej zmniejsza koszty ogrzania powierzchni, a także oszczędza miejsce w domu, biurze itd. Bardzo często przed instalowaniem rur korzysta się ze styropianu, jednak ten również wychodzi z użytku. W takim razie co zamiast styropianu na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzią jest pianobeton!

Co to jest pianobeton?

Nazywa się tak specyficzną odmianę materiału, którym jest beton. W piance wytwarzającej się na skutek wprowadzenia specjalnej substancji do mieszaniny cementowej znajdują się miliony pęcherzyków, które sprawiają, iż uzyskany materiał powiększa swoją objętość i zmniejsza się jego gęstość. Zabieg ten wpływa na właściwości, ponieważ kiedy doda się do owej mieszanki więcej piany, to otrzymany produkt będzie posiadał lepsze właściwości termoizolacyjne oraz słabszą wytrzymałość i na odwrót – kiedy doda się mniej piany, tworzywo będzie wytrzymałe, lecz gorsze pod kątem izolacyjnym. Z tego powodu można nim zastąpić wiele materiałów. Dlaczego pianobeton zamiast styropianu sprawdzi się dobrze przy ogrzewaniu podłogowym.

Pianobeton, czy styropian?

Na samym początku należy skupić się na tym, jak tworzy się posadzkę. W przypadku styropianu sprawa jest odrobinę skomplikowana. Po pierwsze na grunt należy wysypać piasek, a następnie go wyrównać, później wylewa się na to chudy beton, daje izolację i dopiero wykłada styropianem. Istotne jest w tym przypadku równe ułożenie, ponieważ w przeciwnym wypadku płyty odkształcą się i będzie to prowadziło do tzw. klawiszowania. Dopiero na ten styropian wylewa się posadzkę właściwą, na której układa się instalację grzewczą. Nierówne podłoże pod instalacją grzewczą może prowadzić do niewłaściwego ciśnienia w rurach i nawet ich pękania.

W przypadku pianobetonu jest o niebo łatwiej. Na rodzimym gruncie umieszcza się izolację, a następnie wylewa grubą warstwę pianobetonu. Posiada on wtedy właściwości cieczy, dlatego będzie się samodzielnie poziomować. Na to później wylewa się posadzkę właściwą. Kiedy ułoży się instalację ogrzewania podłogowego, to wystarczy zalać to następną, cienką warstwą pianobetonu i ułożyć podłogę wedle własnego uznania (wyłożyć płytkami, panelami itd.).

Dobrze mieć na uwadze fakt, by nie układać rur zbyt gęsto, ponieważ może to prowadzić do problemów z utrzymaniem w nich prawidłowego ciśnienia hydraulicznego. Istotne jest też równomierne położenie instalacji.

Pianobeton i styropian pod względem kosztów

Za wybraniem styropianu często przemawia cena. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to tylko pozorny koszt związany z samym zakupem materiału. Doliczyć do tego trzeba przecież wspomniany wyżej piasek, a także koszt dostarczenia tworzywa oraz robociznę. Ta prawdopodobnie będzie wyjątkowo droga, ponieważ robienie podłogi na styropianie wymaga wielkiej precyzji, a także sporo czasu. Tymczasem pianobeton wystarczy po prostu wylać w odpowiednim miejscu, co znacznie przyspiesza cały proces budowy! Nie trzeba do tego również wielu ludzi, a w kwestiach transportu – nierzadko pianobeton można wytworzyć na placu budowlanym.

Pianobeton zamiast styropianu!

Jak można wywnioskować, pianobeton jest nie tylko bardziej skutecznym materiałem budowlanym, ale również rozwiązaniem korzystnym dla portfela! Zazwyczaj cena pianobetonu za m3 oscyluje w okolicach 300-400 złotych. Jeżeli jesteś zainteresowany, to korzystaj wyłącznie z usług profesjonalnych firm, ponieważ te doskonale wiedzą, w jakich proporcjach wytwarzać mieszankę cementową. Polecamy usługi przedsiębiorstwa https://www.pianobeton.pl/, dla którego ważne jest zadowolenie klienta!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ