Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Instalacje

Oświetlenie zewnętrzne

z1667010Q,Oswietlenie-zewnetrzne-domuWiele osób planując dom zapomina często o infrastrukturze działki. Dosyć często zdarza się, że w naszym projekcie zapomnieliśmy o położeniu przewodów pod oświetlenie zewnętrzne, czy też wyprowadzenie kabla dla dzwonka. Zdarza się też, że potrzebujemy na zewnątrz gniazdek do sprzętów ogrodniczych, czy też dodatkowej lampy na letnie wieczory przy grillu. Jak możemy to naprawić? Wystarczy kilka prac i będziemy mogli włączyć lampy na całym ogrodzie lub też podświetlić nasz dom.

Jak założyć instalację zewnętrzną?
Podczas zakładania instalacji zewnętrznej powinniśmy się głównie skupić na względach bezpieczeństwa. Przy zakładaniu instalacji pod lampy lub np. gniazdka należy na samym wstępie odciąć dopływ zasilania, w celu uniknięcia porażenia. W umieszczaniu kabli musimy sprawdzić, czy posiadają niezbędną izolację. Przygotowane kable najlepiej umieszczać na głębokości ok 70 cm w specjalnych rurkach, co pozwoli zapobiec ich uszkodzeniu podczas prac ogrodniczych. W przypadku obwodów umiejscowionych na zewnątrz należy zaopatrzyć je w wyłączniki różnicoprądowe i nadmiaroprądowe. Warto jest również w ramach bezpieczeństwa stosować gniazdka odporne na działanie wody, zwłaszcza wtedy , gdy istnieje ryzyko jej rozlewania.

Jak założyć oświetlenie zewnętrzne budynku?
Zakładanie oświetlenia zewnętrznego jest prawdziwą sztuką. Ważnym aspektem jest, by lampy nie świeciły bezpośrednio w okna. W tym celu można zastosować wiele maskowników i umieścić je wokół domu. Po co stosować oświetlenie budynku? Dzięki skierowaniu światła z lampy równolegle do budynku możemy uzyskać niepowtarzalny efekt uwypuklenia faktury ściany. Oświetlenie takie możemy wykorzystać w stosunku do cegieł nieotynkowanych lub też pokrytych kamieniem. Nie należy, natomiast oświetlać ścian o gładkim tynku, ponieważ dzięki naświetleniu będą zauważalne wszystkie niedoskonałości oraz usterki. W oświetlaniu zewnętrznym należy również nie przesadzać, ponieważ może to również niekorzystnie wpływać na nas samych.

Jakie zastosować żarówki tworząc oświetlenie zewnętrzne?
W przypadku oświetlania naszej działki najlepiej zastosować rtęciówki wysokoprężne lub sodówki. W przypadku wykorzystania rtęciówek uzyskamy mocne światło. Są znacznie bardziej energooszczędne od zwykłych żarówek. Nie bardzo nadają się do oświetlania domów, ale skutecznie podkreślą nasze rośliny w ogrodzie z uwagi na brak w ich widmie czerwieni. Sodówki nisko i wysokoprężne świetnie sprawdzą się, gdy nasze lampy mają posłużyć jako oświetlenie bramy wjazdowej, czy domu. Ich jasne żółtopomarańczowe światło znakomicie będzie podkreślać elementy elewacji domu wykonane z czerwonej cegły lub piaskowca.
Gdy założyliśmy już całe oświetlenie, możemy cieszyć się niebywałą aurą każdego wieczora. Należy również jednak pamiętać, że nawet najbardziej energooszczędne żarówki będą podnosić koszty użytkowania naszego domu. Dobrym rozwiązaniem będzie podłączenie naszego oświetlenia zewnętrznego pod kolektor słoneczny co pozwoli znacząco obniżyć koszty użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ