Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wykańczanie

Pomysł na małą łazienkę

Mała łazienka niejednej osobie spędza sen z powiek. Jak urządzić, jakie materiały wykorzystać. W przypadku małej łazienki najlepiej zastosować triki optyczne mające na celu powiększenie chociażby wizualne pomieszczenia. W małej łazience w bloku warto wykorzystać wszelakie występy i wnęki, które umożliwiają sprytne wykorzystanie na szafki, półki i inne. Jednocześnie w takiej sytuacji zamaskują nierówności ścian. Małą łazienkę można również ciekawie podświetlić reflektorkami podpółkowymi albo taśmami z LED-ami. Interesującym rozwiązaniem jest również ażurowy regał, który może także spełnić funkcję ścianki oddzielającej strefę kąpielową od ubikacji.

Do małej łazienki warto dobrać meble lekkie optycznie, czyli najlepiej jasne, z lakierowanymi frontami, gdyż połysk spełnia ważną rolę w optycznym powiększaniu pomieszczenia. Do małej łazienki przede wszystkim należy stosować takie materiały jak lustro, przezroczyste i półprzezroczyste materiały czy szkło. W małej łazience nie sprawdzą się duże kafelki, duże wzory czy materiały o wyraźnych fakturach.

Ściany w łazience powinny być jasne, bez barwnych akcentów. Warto na wprost wejścia umieścić umywalkę i lustro, co optycznie powiększy pomieszczenie. Rozwiązaniem w takiej łazience będą również przezroczyste, półprzezroczyste zasłony i kabiny prysznicowe. Na ścianach powinny dominować drobne kafelki i jasne kolory. Efekt przestronności w łazience zapewnią jasne, pastelowe kolory. Przede wszystkim należy dobrze pomyśleć nad odpowiednią aranżacją i układem w łazience, gdyż jest klucz do zagospodarowania małej łazienki. Kabina prysznicowa to element, który zawsze sprawdza się w małym pomieszczeniu. Przy małej łazience istotnym elementem będzie postawienie na całkowity minimalizm. Akcesoria łazienkowe najlepiej poukładać w dopasowanych pudełkach lub schować do szafki. Przy małej łazience warto zainstalować meble łazienkowe oraz urządzenia sanitarne na cienkich nóżkach lub podwieszane.

Można również połączyć funkcje niektórych elementów i tak grzejnik szczebelkowy może pełnić funkcję wieszaka na ręcznik. Natomiast meble można zintegrować z urządzeniami jak np. umywalka wbudowana w szafkę. Mała łazienka to również polecana rezygnacja z z brodzika pod prysznicem(najlepiej zastąpić odpływem liniowym). Można w takiej sytuacji wyłożyć podłogę w kabinie prysznicowej takimi samymi płytkami jak w reszcie łazienki. sprawdzą się poziome pasy między płytkami w ciemnym kolorze.

Pożyteczna jest również wiedza, że poziome linie w małej łazience poszerzają wnętrze. Mogą to być linie horyzontalne kresek kinkietu, kolektory grzejnika czy lustra. W przypadku luster można pozbawić ich ram i wtedy ich odbicia wydają się być rzeczywistą kontynuacją pomieszczenia. Można także umieścić duże lustro nad umywalką, co optycznie powiększy pomieszczenie.

Małe pomieszczenie pozwalają również powiększyć chłodne barwy taki sam efekt daje światło o chłodnej-białej barwie. Mała łazienka wymusza na użytkowników rezygnację z pewnych wygód np. prysznic zamiast wanny czy pralka poza łazienką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ