Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wykańczanie

Rodzaje farb do ścian

Samples with different shades of orange.Can of paint with brushKtóż nie chce mieszkać w ładnie pomalowanym domu. Odpowiednia kompozycja kolorystyczna nie tylko oczaruje gości, ale także zapewni nam dobry nastrój i wprowadzi pozytywne emocje. Jednak zanim chwycimy do ręki wałki i pędzle, weźmy pod uwagę, że kolor to nie wszystko.

Farbę warto dobierać nie tylko pod względem barwy, ale także miejsca, w którym chcemy nią malować. W pewnych pomieszczeniach jedne rodzaje farby są bardziej wskazane niż inne. Musimy wiedzieć o nich jak najwięcej, żeby dokonać właściwego zakupu, ponieważ źle dobrana farba może bardzo uprzykrzyć nam życie.

Zwykłymi, standardowymi farbami możemy pomalować większość pomieszczeń, w których ściany raczej nie są narażone na kontakt z ewentualnymi zabrudzeniami. Są to farby zarówno lateksowe, jak i emulsyjne. Większość z nich jest oznaczona jako dające się czyścić, jednak efekt może być niezadowalający w przypadku silnego zabrudzenia albo nieumiejętnego szorowania. Zaletą tego typu farb jest duży wybór kolorów. Dzięki zastosowaniu wielu barw w jednym pomieszczeniu, uzyskamy dużo lepszy efekt niż gdybyśmy pozostawili je jednolite. Zwykłe, proste farby są łatwo dostępne w bardzo wielu sklepach, ich cena także nie jest zbyt wysoka, choć te najlepsze mogą być dla niektórych za drogie. Warto jednak zainwestować w jakość i cieszyć się dobrze pomalowanymi ścianami przez lata, a nie miesiące.

W ofercie sklepów budowlanych są także farby wyższej jakości – tymi możemy pokryć ściany szkolnych korytarzy czy pokoi dziecięcych – nawet częste brudzenie na dużą skalę nie zniszczy ich koloru i ekskluzywnego, lekkiego połysku. Nie dość, że w swej istocie są odporne na zabrudzenia (dzięki ich śliskiej i gładkiej powierzchni), to jeszcze można bez obaw szorować je na mokro, jeśli ktoś wyjątkowo uparty jednak da radę zabrudzić pomalowaną nimi ścianę. Taka farba nie odpadnie, nie złuszczy się, nie straci połysku – będzie służyć długie lata. Ponadto nadają ścianie miły dla oka blask, który może optycznie powiększyć pomieszczenie. Niestety, ten rodzaj farb jest znacznie droższy od poprzedniego. Pewną pociechą może być wiadomość, że w przeciętnym domu nie ma wielu miejsc, w których położenie właśnie takiej farby jest jedynym rozsądnym wyjściem.

Są jeszcze farby specjalnego przeznaczenia. Oczywiście są najdroższe ze wszystkich, ale też pod każdym względem lepsze, prócz tego, że czasem trudno je dostać w pierwszym lepszym sklepie. Można kupić farbę odpowiednią do łazienki – taka będzie odporna na działanie wody, ale będzie także niewrażliwa na ataki grzybów i innych skupisk bakterii. Farba przeznaczona do łazienek pozwala nam wybrać do pokrycia ścian coś więcej, niż tylko kafelki. Dowolne kompozycje kolorystyczne wniosą do tego pomieszczenia świeżość i dobry humor. Specjalna farba do kuchni również jest odporna na wilgoć, ale także nie daje się zabrudzić tłuszczem, sadzą i innymi substancjami, na które można się natknąć w tym specyficznym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o mycie farb przeznaczonych do malowania kuchni, to są one naprawdę nie do zdarcia. Dzięki pomalowaniu ścian właśnie nimi, możemy cieszyć się przez długie lata piękną kuchnią czy łazienką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ