Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wnętrza

Walka z mikroorganizmami

Mikroorganizmy na szkle laboratoryjnymCzasami zdarza się, że nasza elewacja domu z dnia na dzień traci na estetyce oraz obserwujemy stopniową jej degradację. Zazwyczaj lekceważymy pierwsze oznaki degradacji naszej elewacji, by po chwili stać się ofiarą drogiego remontu.

Co powoduje degradację elewacji?
Jeśli twoja elewacja traci swój wygląd, to nieodzowny znak, że Twój dom stał się właśnie ofiarą zaatakowaną przez mikroorganizmy. Są to bardzo małe organizmy, które wywierają w naszym domu bardzo wielkie szkody.

Skąd się biorą mikroorganizmy w naszym domu?
Mikroorganizmy w naszej elewacji pojawią się wcześniej lub później. Jest to proces całkowicie naturalny i nieunikniony. Do rozwoju mikroorganizmów wystarczą sprzyjające warunki takie jak odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Wśród głównych mikroorganizmów możemy zaliczyć glony oraz grzybów, szczególnie od strony północnej z uwagi na mniejsze nasłonecznienie, a wyższą wilgotność. Duży wpływ na rozwój ma również obecność w sąsiedztwie wody np. spowodowanej dużymi opadami deszczu lub obecnością zbiorników wodnych.

Jak mogę zapowiedz występowaniu mikroorganizmów?
Oprócz czynników naturalnych, na powstanie mikroorganizmów ma znaczący wpływ ma przygotowanie domu. W domach o niepoprawnie izolowanych ścianach oraz wysoka chłonność ścian na wodę sprawiają, że mikroorganizmy mają duże pole do popisu. Ważne jest więc organiczne powstawania wilgoci w naszym domu, co utrudni rozwój mikroorganizmów.

Jakie powierzchnie chronią przed mikroorganizmami?
Wśród pokryć naszych elewacji najbardziej zagrożone są domy kryte tynkiem z żywicy syntetycznej nie zawierającej biocydów, które skutecznie niszczą organizmy szkodliwe. W domach na obszarach leśnych lub w okolicach zbiorników wodnych najlepiej zastosować tynki zawierające substancje alkaliczne pozwalające zapewnić naturalną ochronę przed mikroorganizmami. W walce z mikroorganizmami i przeciwdziałaniu powinno dbać się o należyty stan rynien oraz wszelkich elementów mających wpływ na obieg wody. Źle dobrane lub zamontowane materiały również mogą się przyczyniać do występowania wilgoci, a co za tym idzie stworzeniem optymalnych warunków do rozwoju mikroorganizmów.

Jak walczyć z mikroorganizmami?
W walce z mikroorganizmami należy likwidować wszelkie przejawy skażenia ścian za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli zabieg nie przynosi efektu sugeruje się, by użyć w tym celu szczotki. Po wykonaniu zabiegu nanosimy jeszcze substancje odkażające oraz biobójcze. Odpowiednie zabezpieczenia skutecznie usuną niebezpieczne substancje, które mogłyby mieć zły wpływać na nasze zdrowie.

Podczas budowy domu musimy pamiętać, by zawsze dbać o każdy szczegół co pozwoli nam obniżyć ryzyko wystąpienia mikroorganizmów. Obecnie nie ma preparatów o 100 % skuteczności niszczenia mikroorganizmów, natomiast znacząco ograniczają ryzyko ich wystąpienia na naszym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ