Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Stan surowy

Wybór banku na kredyt hipoteczny

budget-149874_1280

Wybudowanie własnego domu to wielkie przedsięwzięcia i wiekopomna chwila. Przeważnie pozwolić sobie na taki luksus mogą tylko ludzie zamożni, w późniejszych etapach swojego życia, już po odłożeniu sporej sumy w trakcie całej swojej kariery. W nieco innej sytuacji znajdują się ludzie młodzi, którzy ze względu na swoją aktualną sytuację zawodową przekonali banki do przekazania środków z tytułu kredytu hipotecznego. Taka pożyczka bankowa może opiewać na bardzo różne kwoty i przeważnie znajduje swoje zabezpieczenie w nieruchomości, na jaką zostaje udzielona. Zdecydowana większość nabywców z rynku polskiego otrzymuje w bankach kredyty hipoteczne zdolne do pokrycia zapotrzebowania na mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego.
Wybudowanie domu jest już procesem o wiele bardziej skomplikowanym, czasochłonnym i generującym wielkie koszty – bank musi więc mieć stuprocentową pewność nie tylko, że projekt budowy zostanie dociągnięty do końca, ale również, że klient otrzymujący takie finansowanie będzie w stanie spłacać bardzo wysokie miesięczne raty. Z tym natomiast nigdy nie ma pewności – przewidzenie wszystkich kosztów eksploatacyjnych, remontowych czy aranżacyjnych na etapie tworzenia projektu czy zamawiania konkretnych firm budowlanych, jest praktycznie niemożliwe. Na każdym placu budowy z czasem pojawiają się kolejne niezaplanowane wydatki, których bank naturalnie nie musi pokrywać, skoro umówił się na konkretną wysokość zobowiązania ze swoim klientem. Tym czasem po stronie samego budującego nieruchomość, leżą wszystkie związane z takim dużym projektem zobowiązania.
O wiele łatwiej mają w tym kontekście ci, którzy posiadają jakąś rodzinną ziemię, przekazaną im pod budowę i mogą spokojnie przystąpić do projektowania i budowania fundamentów, gdy tylko znajdą na to środki. Są więc i tacy ludzie, którzy do budowania swojego rodzinnego domu podchodzą bardzo metodycznie – nie spieszą się, nie czekają na finansową pomoc banku, tylko rok rocznie przeznaczają swoje oszczędności na zrealizowanie kolejnego elementu inwestycji. Oczywiście zostawienie niedokończonego budynku na dwa lata w okresie mocno zimowym, może skutecznie zniszczyć pracę zespołu budowlanego, więc czasami warto rozważyć jednak zamknięcie całej inwestycji na przestrzeni dwóch lat.
Finanse nie są jednak z gumy i mimo bardzo optymistycznych założeń dopięcie budżetu na ostatni guzik może okazać się po prostu nieosiągalne. Samo stworzenie projektu architektonicznego, pozyskanie projektu od biura architektonicznego, to już ogromne ksozty. A te dopiero zaczynają przyspieszać w momencie, gdy konieczne staje się podpisanie umowy z wykonawcami tego projektu oraz zakup wszystkich, bardzo kosztownych przecież, materiałów budowlanych. Przygotowanie racjonalnego i znajdującego oparcie w rzeczywistości kosztorysu powinno być więc pierwszym krokiem, od którego zaczyna się w ogóle planowanie tak poważnej inwestycji jak budowa nieruchomości – pomagają w tym oczywiście specjalistyczne firmy z rynku budowlanego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ