Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wykańczanie

Zalety podwieszanego sufitu

centercropZazwyczaj zwykły sufit podwieszany to okładzina z płyt gipsowo-kartonowych przykręcona do profili rusztu nośnego. Z kolei ruszt utrzymuje się głównie na specjalnych wieszakach przyczepionych do stropu. Wyróżnia się także sufity samonośne, których profile na niczym nie wiszą.

Sufit podwieszany jak żadna inna konstrukcja potrafi ukryć niechciane elementy jak nieładna instalacja, nierówny sufit,złącza między płytami, umożliwia zainstalowanie nietypowego oświetlenia. Obniży zbyt wysokie pomieszczenie czym wyrówna proporcje.

Zazwyczaj sufity podwieszane mają na celu poprawę estetyki dekoracji wnętrza. Sufity podwieszane są wykorzystywane zazwyczaj w mieszkaniach dwupoziomowych czy nawet niewiele wyższych od normalnych. Sufity podwieszane służą do swobodnego kształtowania przestrzeni czy zastosowania nowoczesnych modeli oświetlenia.

W przypadku sufitu podwieszanego należy wystrzegać się pewnych błędów. Pierwszym jest źle dobrany typ płyty gipsowo-kartonowej, w takim wypadku trzeba brać pod uwagę rodzaj pomieszczenia i możliwe czynniki oddziałujące na płyty(jak np. wilgoć). Kolejnym błędem jest źle dobrany typ elementu do rusztu. Tutaj należy skupić się na tym ile centymetrów poniżej stropu należy opuścić sufit podwieszany, gdyż od tego zależy jakie będzie zastosowane rozwiązanie konstrukcyjne. Następny błąd to źle dobrany typ rusztu. Przede wszystkim maksymalny rozstaw zawiesi nie powinien przekraczać 100 cm. Innym błędem jest zastosowanie nieodpowiednich elementów kotwiących do montażu. Muszą być one dopasowane indywidualnie w zależności od rodzaju stropu do którego podwiesimy sufit. Błędem jest również nieumiejętne przekręcanie płyt do konstrukcji nośnej. Poważnym błędem jest zastosowanie niesystemowych materiałów. Podwieszony do stropu ruszt to połączenie kilku różnych elementów (zawiesia, łączniki, profile), gdy któryś element jest źle dobrany, cały strop przestaje być stabilny. Błędem jest również brak dylatacji konstrukcyjnych przy sufitach o dużych rozpiętościach, dylatacje można bez problemu zamaskować przy pomocy specjalnych listew, profili, co ma zapewnić ciągłość opłytowania i konstrukcji. Ważne także jest, aby pamiętać o takim fakcie, że najniższa temperatura przy której można prowadzić prace to +5 stopni C, a przy szpachlowaniu +10 stopni C. Ma to zapobiec powstawaniu rys i pęknięć w późniejszym okresie. Należy również unikać nadmiernego obciążenia powierzchni sufitu. Skutkiem nieprzestrzegania tego zalecenia może być miejscowe załamanie konstrukcji.
Wybierając panele sufitowe można wybierać pomiędzy kasetonami sufitowymi z konstrukcją widoczną, panelami sufitowymi z konstrukcją widoczną częściowo lub panelami sufitowymi z całkowicie ukrytą konstrukcją.

Sufity podwieszane cechują się praktycznym zastosowaniem, gdy chcemy skutecznie ukryć różne instalacje, pozwalają optymalnie oświetlić wnętrze, a nawet zapewniają izolację akustyczną.
Należy pamiętać, że sposób wykończenia pomieszczenia powinien być ściśle powiązany z jego przeznaczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ