Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Instalacje

Koszty ogrzewania – jak na nich zaoszczędzić?

Koszty utrzymania z roku na rok są coraz większe. Ludzie płacą wyższe rachunki za gaz, energię, wodę i ogrzewanie. Każdy z nas szuka sposobu, aby obniżyć comiesięczne rachunki, zastanawia się jak ograniczyć koszty ogrzewania. W prasie i internecie można znaleźć wiele porad, dzięki którym można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Które z nich są najbardziej skuteczne i pozwolą znacząco obniżyć rachunki?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu – najbardziej skuteczne metody.

Koszty ogrzewania są bardzo wysokie, znacząco obniżają domowy budżet. Na szczęście są sposoby, dzięki którym koszty mogą być dużo niższe, pozwolą zaoszczędzić pieniądze, które będzie można przeznaczyć na dużo przyjemniejsze rzeczy niż rachunki.

  • Dobre okna do podstawa

Szczelne, dobrej jakości okna to najistotniejszy element, który pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nieszczelne okna powodują obniżenia temperatury w pomieszczeniu, przyczyniają się do ucieczki ciepłego powietrze na zewnątrz. Aby obniżyć koszty ogrzewania, warto wymienić nieszczelne, stare okna na nowe, które będą gwarancją energooszczędności. Przykładem takiego rozwiązania są okna PCV Petecki, które zostały wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Okna mają wysoką izolację termiczną, którą zapewniają wielokomorowe profile wzmocnione włóknem szklanych. Można zastosować w nich szklenia o wysokich parametrach współczynnika ciepa. Okna zostały wyposażone we wkładkę termiczną oraz układ trzech uszczelek, który zwiększa energooszczędność wyrobu, zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci i powietrza. Ramki dystansowe, zastosowane w oknach PCV Petecki pozwalają ograniczyć straty ciepła powstałe w wyniku mostka cieplnego powstającego na styku szyby z kształtownikiem okna.

  • Drzwi też są ważne

Drzwi, podobnie jak okna, pomagają zmniejszyć koszty ogrzewania. Mowa tutaj o dobrej jakości drzwiach, które zapewniają bardzo dobre parametry termoizolacyjne i akustyczne. Przykładem dobrym, oszczędnych drzwi są drzwi nakładkowe z PCV. Mają wysoką izolację termiczną, trzystopniowy układ uszczelek, który zatrzymuje ciepło w domu, nie pozwala na wnikanie do domu wiatru i wilgoci.

  • Odsłonięte grzejniki

To dość oczywista sprawa, ale wiele osób o niej zapomina. Jednym ze sposobów jak zaoszczędzić na ogrzewaniu jest zadbanie, aby grzejniki były zawsze odsłonięte. Kaloryfery nie powinny być zabudowane, nie można stawiać przed nimi dużych przedmiotów, nie warto zakrywać ich ciężkimi zasłonami. Zasłonięty kaloryfer powodują, że ciepłe powietrze jest tłumione, nie ogrzewa całego pomieszczenia, powoduje zwiększenie mocy grzania.

  • Mierniki ciepła na kaloryferach

Mierniki ciepła stają się coraz bardziej popularne, ma je większość mieszkańców bloków. Dzięki miernikom płaci się tylko za rzeczywiste koszty ogrzewania. Warto też pamiętać o kilku zasadach, które warto wcielić w życie. Kaloryfer powinno zakręcać się na noc oraz wychodząc na dłuższy czas z domu. Trzeba też pamiętać o regularnym odpowietrzaniu grzejników, które, zwłaszcza na wyższych piętrach, lubią się zapowietrzać. Ważny jest sposób wietrzenia mieszkania – należy robić to krótko, ale intensywnie. Okna należy otworzyć szeroko, najlepiej na oścież. Dzięki temu dojdzie do wymiany powietrza, ale krótki czas wietrzenia nie spowoduje wychłodzenie ścian. Przed wietrzeniem należy zakręcić głowicę termostatu do zera, miernik można włączyć po wietrzeniu. Kwestia jak wyregulować grzejniki w mieszkaniu jest bardzo istotna, mocno wpływa na koszty ogrzewania. Warto zadbać, aby w każdym pomieszczeniu była optymalna temperatura, nie warto dopuszczać do wychłodzenia pokoju, bo ogrzewając zimne ściany, koszty ogrzewania mocno wzrosną.

  • Prawidłowe ustawianie łózka- łóżko pod oknem z kaloryferem

Ustawienie łóżka pod oknem z kaloryferem zapewnia przyjemne ciepło. Należy jednak pamiętać, aby między łóżkiem a grzejnikiem było co najmniej 10 cm przerwy. Dzięki temu ciepłe powietrze nie będzie tłumione, będzie mogło ogrzać całą sypialnię.

  • Alternatywne sposoby ogrzewania

Jeżeli nie mieszkamy w bloku i nie korzystamy z miejskiej sieci ciepłowniczej, warto zastanowić się jak ogrzewać mieszkanie. Można zdecydować się na gaz ziemny, ekogroszek lub ogrzewanie olejowe. Warto rozważyć również pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne. Każdy sposób ma swoje plusy i minusy, trzeba wybrać optymalny i najbardziej oszczędny.

Koszty ogrzewania poważnie obciążają budżet domowy, trzeba dbać, aby były jak najniższe. Podstawą, która pozwoli obniżyć koszty utrzymania, są solidne i szczelne drzwi i okna. Warto skorzystać z oferty firmy Petecki, której wyroby pozwalają zredukować straty ciepła, przez co koszty ogrzewania ulegną zmniejszeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ