Nim przystąpimy do malowania naszych ścian ważne jest, by każdy szczegół był dopięty na ostatni guzik. Nierówna ściana, pęknięcia, czy też pozostałości po starej tapecie potrafią zniszczyć pracę nawet wykwalifikowanego malarza pokojowego.
Od czego, więc mamy zacząć?
Pierwszym ważnym krokiem, by cieszyć się pięknym domem jest zadbanie o równe powierzchnie ścian pozbawione skaz. Przed przystąpieniem do pracy musimy oczyścić nasze ściany ze wszystkich zatłuszczeń oraz wszelakiej maści pyłków i kurzu. Musimy pamiętać, że gdy położymy świeży tynk cementowo – wapienny, będziemy mogli szpachlować go nie wcześniej niż 3 tygodnie po założeniu, a gipsowy po 2 tygodniach. Gdy mamy położony tynk, niezależnie czy jest on świeży, czy ma pare lat musimy najpierw usunąć wszelkie rysy oraz pęknięcia występujące na naszej ścianie. W tym celu możemy zastosować szybko schnącą masę naprawczą lub wykorzystać w tym celu gładź szpachlową. Gdy mamy do czynienia ze ścianami o starych powłokach malarskich musimy sprawdzić ich przyczepność do podłoża oraz pousuwać wszystkie luźne fragmenty odpadającej farby. Kolejnym ważnym krokiem jest zagruntowanie całej powierzchni przeznaczonej pod malowanie. Dzięki gruntowaniu nasze ściany będą bardziej podatne na przyczepność farby oraz zapewnią optymalne wysychanie kolejnych nakładanych warstw.
Od czego zacząć szpachlowanie?
Najlepszym wyborem na pierwsze szpachlowanie jest zastosowanie warstwy wyrównującej.W tym celu najlepszym wyjściem będzie użycie sypkiej gładzi szpachlowej. Dzięki prostej formie przygotowania możemy otrzymać mieszankę o dowolnej konsystencji i optymalnych właściwościach. Nasza masa musi być odpowiednio wymieszana pozbawiona grudek oraz innych zanieczyszczeń.
Co zrobić, gdy zabraknie gładzi?
W tym przypadku trzeba umyć dokładnie pojemnik po poprzedniej porcji i można przygotować kolejną. Nie zaleca się przygotowywać w brudnym pojemniku, ponieważ sprzyjać to będzie powstawaniu grudek.
Czym można nanosić gładź?
Najlepszym sposobem nanoszenia gładzi jest korzystanie z dwóch szpachelek ze stali nierdzewnej. Musimy również pamiętać, by szpachelka rozprowadzająca gładź po ścianie była cały czas utrzymana w nienagannej czystości. Zaczynając nanoszenie gładzi zaczynamy od miejsc trudno dostępnych, a następnie przechodzić do płaskich powierzchni ścian.
Co zrobić, gdy rozprowadziliśmy całą gładź?
Ostatnim krokiem w przygotowywaniu ścian pod nałożenie farby jest szlifowanie. Jest to jedna z najmniej przyjemnych prac związanych z przygotowywaniem ścian. Przy pomocy specjalnych urządzeń lub za pomocą specjalnej packi z założoną siatką ścierną możemy przystąpić do szlifowania. W przypadku kątów oraz miejsc trudno dostępnych najlepiej wykorzystać siatkę ścierną, a następnie po oczyszczeniu ścian z pyłu zobaczyć efekty naszej pracy. Sprawdzić możemy otrzymany efekt za pomocą skierowania równolegle źródła światła. Gdy po sprawdzeniu dalej miejscowo występują nierówności należy dokonać niezbędnych poprawek. Po uzyskaniu efektu gładkich ścian możemy przystąpić do odpylenia powierzchni. Ostatnim krokiem, by nasza farba dobrze nanosiła się na ściany używamy uprzednio farby podkładowej.