Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Instalacje

Systemy nawadniające do ogrodu – dlaczego warto w nie zainwestować?

Posiadając ogród, warto pomyśleć o jego prawidłowym nawadnianiu. W tym celu można użyć odpowiednich systemów nawadniających, które składają się z rozmaitych urządzeń. Kwestią kluczową jest oczywiście to, aby odpowiednio nawodniony był cały ogród, a nie tylko jego część. Każdy ogród będzie wymagał od właścicieli regularnej pielęgnacji, jeśli będzie miał wyglądać atrakcyjnie, a krzewy i rośliny, które będą tam rosły, mają się prawidłowo rozwijać. Z racji tego warto zainwestować w automatyczny system nawadniania.

Automatyczne systemy nawadniania – z czego się składają i w czym pomagają?

Samodzielne podlewanie roślin oraz krzewów jest zajęciem bardzo czasochłonnym i uciążliwym, zwłaszcza w przypadku nieco starszych osób. Dużo lepszym pomysłem będą więc nowoczesne systemy, które są obecnie proponowane wszystkim właścicielom ogrodów. Automatyczna instalacja eliminuje różnorakie problemy związane z regularnym podlewaniem trawnika. Obecność właściciela nie jest wtedy konieczna – wszystkim zajmą się urządzenia nawadniające. To nie tylko znaczna oszczędność czasu, ale też pieniędzy. Co prawda w automatyczne nawadnianie trawnika należy najpierw trochę zainwestować, ale po pewnym czasie ta inwestycja zwraca się zainteresowanym z nawiązką. Ustawienia nawadniania mogą być odpowiednio zaprogramowane, zgodnie z potrzebami konkretnych właścicieli.

W nowoczesnych systemach nawadniania występują trzy podstawowe elementy:

  • zraszacze (kroplujące, obrotowe lub też stacjonarne),
  • przewody, które łączą kolejne elementy całego systemu,
  • elektrozawory oraz niezbędne sterowniki, dzięki którym można kontrolować częstotliwość nawadniania własnego ogrodu oraz intensywność takiego procesu.

Tak stworzone systemy nawadniania będą działać niezawodnie, niezależnie od tego, czy będzie chciało się nawodnić mały ogród, czy też ten o nieco większych rozmiarach. Wybór odpowiedniego systemu jest jednak uzależniony od aranżacji ogrodu, ale też od własnych możliwości finansowych.

Więcej na temat korzyści płynących z automatycznych systemów nawadniających przeczytasz tutaj.

Systemy nawadniające do ogrodu – największe zalety

Regularne korzystanie z systemów nawadniających do ogrodu ma w sobie wiele różnych zalet. Przede wszystkim na uwagę zasługuje możliwość regulowania zraszania, a więc regulację ciśnienia wody. Niektóre rośliny potrzebują więcej wody, inne zdecydowanie mniej, a więc właściciele ogrodów mogą to udanie kontrolować, wystarczy zdecydować się na odpowiedni program. Do zalet można zaliczyć także to, że żaden fragment ogrodu nie zostanie pominięty. Zainteresowani mogą wybrać zraszacze wynurzalne oraz niewynurzalne. Pierwsza wersja w momencie, gdy nie jest użytkowana, znajduje się pod powierzchnią ziemi. Idealnie nadaje się do podlewania trawy. Druga z kolei znajduje się na powierzchni ziemi i wykorzystywana jest do podlewania krzewów. Zraszacze niewynurzalne będą też idealną propozycją dla bardzo obrośniętych ogrodów. System nawadniania trawnika służy nie tylko do podlewania trawy, ale też rabat kwiatowych, warzywniaków czy też nawet żywopłotów.  

Dlaczego warto wybrać podlewanie automatyczne?

Podlewanie automatyczne będzie optymalnym wyborem dla tych osób, które nie mogą poświęcić zbyt dużo wolnego czasu na samodzielne podlewanie własnego ogrodu lub też po prostu nie mają na to energii, ze względu na swój wiek. Zainwestowanie w nowoczesne urządzenia nawadniające doprowadzi do tego, iż woda dotrze bezpośrednio do korzeni roślin, nie narażając po drodze na uszkodzenia łodyg oraz liści. W przypadku samodzielnych działań trudno jest nad tym zapanować, zwłaszcza gdy o pomoc poprosi się dzieci lub młodzież.

Atutem ruchomych zraszaczy jest to, iż regulacja zakresu pracy wynosi pełne 360 stopni. Woda dotrze w każde miejsce, w którym powinna się znaleźć, dlatego też kwiaty, trawa czy też krzewy nie będą w żaden sposób zaniedbane. Innowacyjnym rozwiązaniem są również minilinie kroplujące, które są jedną z najprostszych form nawadniania własnych ogrodów, ponieważ właściciele sami decydują o tym, do których miejsc ma docierać wykorzystywana woda. To odpowiednia opcja w przypadku niewielkich rabat kwiatowych i skalniaków.

Jeśli poszukujesz firma, która oferuje systemy automatycznego nawadniania w Poznaniu, koniecznie sprawdź Zielone Studio!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ