Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Projekty

Urządzamy nowoczesny taras

liege-883094_1280Posiadanie tarasu jest marzeniem wielu osób. Dzięki niemu możliwe jest odseparowanie się od kłopotów zawodowych i spędzenie miłych chwil w otoczeniu przyrody. Często taras budowany jest w sąsiedztwie sypialni, by umożliwić mieszkańcom kontakt z budzącym się dniem. Wypicie porannej kawy w towarzystwie śpiewających ptaków i pięknego widoku, jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie udanego dnia.

Jeśli decydujemy się na umieszczenie tarasu w zachodniej części domu, na przykład przy salonie, możemy spędzić popołudnie w towarzystwie znajomych, przenosząc się do wnętrza domu, gdy dokuczy wszystkim wieczorny chłód. Natomiast taras w sąsiedztwie kuchni, ułatwia wynoszenie posiłków.

W pobliżu tarasu, w odległości około 140 cm, warto ustawić murowany grill. Do realizacji takiego projektu trzeba wybudować fundament, który utrzyma jego ciężar. Stacjonarny grill odporny jest na czynniki pogodowe, trudno go uszkodzić, więc może służyć przez długi czas. Grillowane posiłki są smaczne i łatwe do przygotowania, nadające do serwowania podczas towarzyskich spotkań.

Nowoczesne tarasy cechuje połączenie wygody z ekologią. Podkreślenie piękna roślin, w otoczeniu których wypoczywamy, najlepiej wypadnie, gdy nasadzimy je wzdłuż ścian i balustrad oraz w donicach, rozmieszczonych w różnych punktach tarasu. Ściany, po których będą piąć się, np. bluszcze, należy uchronić przed wilgocią przy pomocy odpowiedniej izolacji. Niezwykle atrakcyjne jest łączenie ozdobnych roślin z ziołami i warzywami. Ograniczeniami w ich nasadzeniach jest jedynie wyobraźnia domownika, który zapragnie zamienić taras w kolorowy ogród. Wykorzystanie ekologicznych upraw do podawanych posiłków, zapewnia uczucie dumy i satysfakcji.

Meble ogrodowe również stanowią stylistyczne dopełnienie całości. Jeśli taras zbudowano z kamienia, nadadzą się meble drewniane, w postaci ławy i stołu w stylu cuntry. Na tarasach drewnianych pięknie wyglądają meble wiklinowe i ratanowe. Również kolorystyka mebli i dodatków zależy od kolorów obecnych na tarasie. Meble ciemne pięknie wyglądają na jaśniejszych deskach i w otoczeniu kolorowych roślin. Sprzęty jasne, dobrze komponują się z ciemniejszymi elementami. Odpowiednio dobrane oświetlenie, podkreśli zalety tarasu po zmroku, zapewniając jednocześnie przytulną atmosferę.

Zadaszenie tarasu

Jeśli pomyślimy o zadaszeniu tarasu, stworzymy okazję do korzystania z wypoczynku na świeżym powietrzu nawet podczas upałów lub deszczu. Nowoczesne tarasy są wielofunkcyjne. Umieszczone pod wystającą połacią dachu, kryją jedynie pewną część przed warunkami atmosferycznymi. Pod dachem można czytać książkę lub spotykać się z przyjaciółmi w pochmurne dni. Na nieosłoniętym fragmencie tarasu można korzystać z kąpieli słonecznych. Taki typ tarasu trzeba uwzględnić przy planowaniu budowy, by pasował do budynku. Stanowi on oryginalną ozdobę domu.

Jeśli zamierzamy przykryć dachem już istniejący taras, wybierzmy dach z kolorowego pleksiglasu lub wykorzystajmy pergole, które zapewnią osłonę przed upałami. Rośliny na pergolach odświeżająco wpływają na otoczenie. Dobrze sprawdzają się w roli dachu markizy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ