Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Instalacje

Zamieszkać w termosie

image-body-1Koszty ogrzewania zwykle spędzają sen z oczy posiadaczom domów jednorodzinnych. W dość surowym klimacie polskich zim trudno jest zrezygnować z pieca i sezonowego opalania domu. Jednak koszty można poważnie zminimalizować – wystarczy zawczasu pomyśleć o dobrej izolacji pomieszczeń. Izolacja pełni wiele funkcji – zapewnia ciepło i komfort w chłodne noce, chłód latem, zaś przez cały rok chroni przed hałasem. Trudno przeceniać zbawienną rolę dobrej izolacji domu. Mówiąc żartem – warto zamieszkać w termosie.

Aby uzyskać skuteczną i prawidłowo pracującą wentylację domu należy jednak pamiętać o kilku bardzo istotnych sprawach, których zaniedbanie może poważnie ograniczyć lub nawet zniwelować zbawienne działanie izolacji. Pierwszą z nich jest niewątpliwie wentylacja. Dla dobrej izolacji ważne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz domu. Dawniej najbardziej powszechną metodą wentylacji było stosowanie metod grawitacyjnych, ale rozwój techniki mocno zmienia ten trend. Obecnie zaczyna się na modłę Zachodu stosować aktywne systemy nadmuchowo-wyciągowe. Takie systemy oprócz korzystnej wymiany powietrza, umożliwiają jednocześnie ograniczenie strat ciepła przez zainstalowanie wymiennika ciepła czyli rekuperatora. W bardziej zaawansowanych systemach powietrze wprowadzane do domu przepływa wstępnie przez ciągi umieszczone pod ziemią. Gleba na pewnej głębokości staje się wspaniałym izolatorem – latem schładza a zimą ogrzewa przepływające tamtędy powietrze, które potem wprowadzane jest do wnętrza budynku. Taki system jest kosztowny, ale bardzo skuteczny. Przy mniejszych możliwościach finansowych warto zastanowić się nad zainstalowaniem nowoczesnych okien, które pozwalają na bardzo efektywną wentylację pomieszczeń.

Drugim ważnym czynnikiem uzyskania dobrej izolacji swojego domu jest nie pominięcie roli gruntu. Bardzo często zdarza się, że inwestor zakłada na ściany nowoczesne materiały izolacyjne, montuje nowoczesne okna, ogromną uwagę przykłada do poddasza, ale zapomina o odcięciu domu od gruntu. Zapominając o podpiwniczeniu możemy spowodować, że reszta drogiej izolacji termicznej domu nie spełnia pokładanych w nich nadziei. Konstrukcja domu to monolit wymieniający energię z otoczeniem wieloma kanałami. Nie można traktować po macoszemu tego, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Termos działa dobrze gdy jest właściwie zamknięty. Dom z niezaizolowanym podpiwniczeniem to w praktyce termos bez dna. Podłoga najniższej kondygnacji jest punktem newralgicznym i potrafi w praktyce być przyczyną zniweczenia całej inwestycji w pozostałe izolacje pomieszczeń.

Stąd też przy planowaniu domu zawsze warto korzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie. Szczególnie, że w tym wypadku chodzi o komfort na wiele lat użytkowania i ogromne trudności jakie niosą za sobą ewentualne poprawki. W przypadku izolacji dobrze sprawdza się stare powiedzenie aby robić coś „raz a dobrze”. Nieco wyższe koszty przy budowie zwrócą się relatywnie szybko przy podliczeniu cen ogrzewania, a sam komfort i przytulność takiego domu są już nieprzeliczalne na pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ