Każdy, komu zależy na ekologicznym prowadzeniu gospodarstwa domowego, słyszał zapewne o pompach ciepła. Mogą one czerpać energię cieplną z ziemi, powietrza lub wody. Najtańszą z nich jest ta powietrzna.
Jej montaż jest szybki i prosty, a co najważniejsze – tani. Zamontowanie całej instalacji związanej z pompą ciepła kosztuje mniej niż innych, takich jak instalacja kotła węglowego czy ogrzewania na olej opałowy. Działa na zasadzie kumulacji energii cieplnej z powietrza. Nawet, kiedy na dworze jest zimno, pompa może działać, ponieważ ciepło jest zawarte w każdej temperaturze powyżej zera absolutnego (-273oC). Nie jest więc tak, że to rozwiązanie służące tylko do ekologicznego podgrzewania wody w upalne, letnie dni. Niektórzy po prostu w to nie wierzą i dlatego pomysł zamontowania powietrznej pompy odrzucają już na samym początku.
Niektórym wydaje się, że skoro to urządzenie czerpie prąc, to na pewno się nie opłaca. Do obsługi sprężarek, owszem, pompa ciepła potrzebuje prądu, jednak wytwarza dzięki temu do pięciu razy więcej energii niż zużywa. To bardzo dobry wynik na tle innych sposobów ogrzewania domu. Nie trzeba więc się zniechęcać, dopóki nie zgłębi się tematu dokładnie.
Ogromną zaletą pompy ciepła jest jej ekologiczność. Nie spala żadnych surowców, nie emituje szkodliwych gazów. Stąd jej częste wykorzystanie w tzw. domach pasywnych, które mogą się pochwalić minimalnym zużyciem energii z zewnątrz i niemal całkowitą obojętnością dla środowiska naturalnego.
Pompa powietrzna jest dużo prostsza w montażu od swojej siostrzanej pompy gruntowej, rzadziej się też psuje. To ważne, by zamontowawszy raz całą instalację, nie musieć często sprawdzać, czy jest w dobrym stanie i ewentualnie wzywać fachowców do jej naprawy i konserwacji. Powietrzna pompa jest też całkowicie bezpieczna – nie mamy w jej przypadku do czynienia z ekstremalnie wysokimi temperaturami czy ogniem, nic nam nie wybuchnie ani nie uwolni szkodliwych gazów, na przykład śmiertelnie niebezpiecznego tlenku węgla – więcej
Powietrzna pompa ciepła może być tylko dodatkowym ogrzewaniem w parze na przykład z kotłem gazowym, ale równie dobrze radzi sobie w roli jedynego ogrzewania domu. Należy jednak pamiętać, że nie można wymagać cudów od ekologicznej metody ogrzewania i nie spodziewajmy się, że podgrzeje nam powietrze w domu do 30 stopni, kiedy na dworze panuje mróz. Warto więc na wszelki wypadek mieć jakieś wspomagające ogrzewanie na najzimniejsze miesiące roku. Mimo wszystko, powietrzna pompa nadal pozostaje najtańszym rozwiązaniem.
Jak widać, ekologiczne metody ogrzewania są w dzisiejszych czasach w zdecydowanym natarciu. Dzieje się tak z powodu coraz większej troski o środowisko, ale także dlatego, że ludzie uświadamiają sobie coraz częściej, że ogrzewanie domu wcale nie musi być drogie i trudne w utrzymaniu. Rozwój nowoczesnych technologii tylko sprzyja modzie na najkorzystniejsze rozwiązania w dziedzinie ogrzewania. Obyśmy doczekali jeszcze bardziej tanich i wydajnych rozwiązań.