Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Instalacje

Czym ogrzewać dom?

para_wodna_z_kominowKiedy planujemy budowę domu, zawsze staramy się zadbać o to, by był jak najbardziej oszczędny. Główne wydatki związane z utrzymaniem domu wiążą się z ogrzewaniem. Jak wybrać rodzaj instalacji grzewczej tak, aby była niedroga i bezawaryjna?

Najpopularniejszym sposobem na ogrzewanie domu jest kocioł na węgiel kamienny. Działa w ten sposób, że w piecu palimy węgiel, a on podgrzewa wodę krążącą w instalacji i docierającą do kaloryferów. Zaletą takiego rozwiązania jest stosunkowo niska cena węgla, ale wad jest bardzo dużo. Przede wszystkim spalanie węgla to wysoka emisja dwutlenku węgla do środowiska. Unia Europejska nie jest zadowolona z naszej emisji CO2 , ale przyroda na pewno cierpi jeszcze bardziej. Inną niedogodnością, jaka idzie w parze z użytkowaniem kotła węglowego, jest konieczność częstego doglądania ognia i uzupełniania paliwa. Nikt nie ma ochoty co kilkadziesiąt minut chodzić do kotłowni i brudzić się węglem, jednak w tym przypadku jest to nieuniknione. Instalacja centralnego ogrzewania na węgiel, choć dość tania w zamontowaniu, wymaga częstej kontroli i konserwacji. Ogrzewanie może też być mało wydajne, gdy trafimy na kiepskiej jakości węgiel.

Bardziej przyjazny dla środowiska jest olej opałowy. Taki rodzaj ogrzewania ma wiele innych zalet. Przede wszystkim wygoda użytkowania – paliwo jest dostarczane do pieca automatycznie, do użytkownika należy tylko uruchomienie całego procesu. Uzupełnianie oleju opałowego odbywa się raz na jakiś czas, przy użyciu cysterny, która przywozi olej do specjalnego zbiornika w naszym domu. Nie jest trudno o zdobycie tego paliwa. W całym kraju jest rozwinięta sieć dystrybutorów. Sam olej nie jest też dramatycznie drogi. Niestety, wadą, która zniechęca wiele osób do zdecydowania się na ten rodzaj ogrzewania, jest wysoka cena zamontowania w domu instalacji grzewczej, wykorzystującej ten typ paliwa. Nie każdy może sobie pozwolić na inwestycję w swoją wygodę.

Drewno to bardzo popularny materiał do palenia w piecu. Niektórzy w tym samym kotle palą raz węglem, a raz drewnem, a to nie wpływa dobrze na wydajność ogrzewania. Jeśli chcemy palić drewnem lub jego pochodnymi (brykietem, pelletem), kupmy piec do drewna, ponieważ tylko on zapewni maksymalne – a więc najtańsze – wykorzystanie tego surowca. W domach z ogrzewaniem kominkowym drewno jest bardzo rozpowszechnione. Zalety tego paliwa to niezbyt wysoka cena i niska emisja substancji szkodliwych dla środowiska. Ważne dla niektórych jest też to, że drewno jest surowcem odnawialnym. Palenie brykietem może się odbywać bez brudzenia wszystkiego dookoła, jak to ma miejsce w przypadku węgla. Wygoda składowania drewna i jemu podobnych materiałów tylko dodaje mu atrakcyjności. Niektórych jednak zniechęca dość niska wydajność energetyczna.

Bardzo rozpowszechnionym w miastach i ich okolicach sposobem ogrzewania domu jest instalacja gazowa. Gaz ziemny jest dość tani, a jego instalacja, choć droga, jest raczej bezawaryjna. Warto dodać, że takie ogrzewanie nie wymaga żadnego uzupełniania paliwa, wszystko odbywa się bezobsługowo – domownik musi tylko ustawić pożądane parametry, takie jak temperatura i godziny, w których ogrzewanie ma pracować. Zainstalowanie takiego systemu jest jednak możliwe tylko w miejscach, do których sięga gazociąg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ