Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Instalacje

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie odgrywa bardzo istotną rolę w budowie domu. Obecnie istnieje wiele rozwiązań dających nam możliwość ogrzewania pomieszczeń. W całym tym ogromie możliwości stajemy w końcu przed wyborem najlepszej możliwości. Na naszym polu możliwości możemy wybrać: ogrzewanie centralne, ogrzewanie podłogowe, nadmuchowe oraz inne tradycyjne już możliwości grzewcze.

Wybierając ogrzewanie centralne musimy w naszym domu przeznaczyć miejsce na kotłownie, w której wstawimy piec centralnego ogrzewania. Jest to serce naszego układu grzewczego w domu. Z tego miejsca, dzięki rurom trafia ciepło do grzejników w poszczególnych pomieszczeniach. W dostarczaniu ciepła silną rolę odgrywa para wodna oraz powietrze, ponieważ dzięki, nim metalowe elementy nagrzewają się emitując ciepło. W ten sposób ogrzewane są pojedyncze budynki oraz nawet całe miasta.

ogrzewanie-podlogowe1Jakie wybrać grzejniki w naszym domu?
Ważnym źródłem ciepła w naszym domu grzejniki. Stanowią podstawowy element grzewczy, przy, którym zawsze trzeba się zastanowić. Wśród wielu rodzajów grzejników dostępnych na rynku mamy grzejniki gazowe, akumulacyjne, konwekcyjne oraz wiele innych. Kierując się wyborem musimy zwrócić uwagę na wady i zalety poszczególnych typów. W grzejnikach gazowych zaletą jest ich komfort użytkowania oraz łatwy system obsługi. Poważną wadą tego systemu jest zapewnienie odpowiedniego ciągu kominowego spalinowego oraz bardzo wysokie koszty ogrzewania, dlatego są rzadko wybierane w ocieplaniu domu. W przypadku grzejników gazowych metalowych jedną zaletą jest szybkie nagrzewanie pomieszczeń, bo, oprócz tego mają wiele wad takich jak: szybkie stygnięcie, możliwość poparzenia oraz nierówne ogrzewanie pomieszczeń. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest wybór grzejnika akumulacyjnego. Jest to grzejnik np. w kształcie pieca kaflowego wyposażony w palnik gazowy zapewniający właściwości akumulacyjne. Wśród zalet możemy wymienić długie utrzymywanie ciepła oraz równomierne utrzymywanie się temperatury w całym pomieszczeniu, zaś wadą jest ich powolne nagrzewanie. W przypadku, gdy wybierzemy grzejnik konwekcyjny zyskamy możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniach oraz stabilne utrzymanie temperatury w pomieszczeniu. W tym przypadku wadą może być uciekające powietrze ku górze, dlatego też może być odczuwalne zjawisko zimnych nóg. Kolejną możliwością w naszym domu jest wybranie grzejników radiatorowych. Są to grzejniki, których poważną wadą jest ich wielkość, ponieważ często zajmują całe ściany. Ten rodzaj grzejników sprawdzi się w domach piętrowych, gdyż bardzo łatwo uzyskuje się wysokie temperatury w dolnych częściach pomieszczeń.

Jakie są wady i zalety, gdy wybierzemy ogrzewanie podłogowe?
W przeciwieństwie do widocznych grzejników jak sama nazwa wskazuje, ogrzewanie podłogowe umiejscowione jest pod podłogą. Kiedyś ogrzewanie podłogowe było wykorzystywane w łazienkach, by ogrzewać zimne płytki, ale teraz dosyć często jest montowane na wszystkich powierzchniach domu. Głównymi zaletami ogrzewania jest równomierny rozkład pionowy temperatur, uczucie ciepłej podłogi oraz widok często szpecących grzejników. Wśród wad możemy zaliczyć zniszczenie starej podłogi, dlatego o zakładać ogrzewanie podłogowe w nowych domach oraz ograniczenie wykorzystania podłogi, ponieważ każdy dywan lub wykładzina będą skutecznie tłumić wydzielanie ciepła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ