Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Projekty

Impregnowanie drewna – dom z bali

249795_1349429368304_nPlanując budowę domu każdy z nas zastanawia się z czego ten dom postawić. Na rynnku jest wiele materiałów, z których możemy wykonać nasz dom. Jedną z ciekawych opcji na budowę jest dom z bali. Jak pokazują świetnie zachowane domy góralskie może on przetrwać nawet 300 lat. Jest to idealna opcja dla ludzi chcących być blisko natury przy zachowaniu wysokich standardów. Domy z bali budowane są od wielu stuleci z uwagi na ich trwałość, a, na które panuje moda po dziś dzień. Z biegiem lat zmieniały się tylko style budowy i sposoby ochrony budynków.

Jak chronić dom przed szkodnikami?
Dom z bali,tak jak inne twory drewniane potrzebuje gruntownej ochrony, szczególnie przed kornikami powodującymi degradację drewna. Impregnat do drewna ma skutecznie odstraszyć szkodniki oraz utrwalić przed innymi niepożądanymi efektami. Do przeprowadzania impregnacji służy koncentrat lub substancja wodna. Czasami zdarza się, że impregnat do drewna jest w formie proszku, który musimy rozrobić z wodą.gnat do drewna?

W jakim celu stosujemy impregnat do drewna?
Zastosowanie impregnatu oprócz ochrony przed insektami służy również do ochrony przed ogniem. Drzewo z reguły jest bardzo podatne na ten żywioł, a zastosowany impregnat znacząco wpływa na ograniczenie zajęcia bali przez niego. Kolejnym szkodliwym czynnikiem mającym wpływ na nasze bale są promienie UV, które sprawiają, że nabiera nieestetycznego szarego koloru. Dzięki stosowaniu impregnatu oprócz ochrony możemy zyskać też ciekawą barwę. Obecnie na rynku mamy wiele impregnatów o bogatej palecie barw. Najbardziej dotkliwym zjawiskiem są jednak niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak ulewne deszcze. Znacząco mogą wpływać na rozwój grzybów pleśniowych powodujących spulchnianie drewna, a co za tym idzie obniżając jego trwałość. Dzięki stosowaniu impregnatów zyskujemy również ochronę i przed tym .

Przy jakim drewnie stosować impregnaty?
Każdy z gatunków drzew charakteryzuje się odrębnymi właściwościami. W naszych warunkach budując dom z bali wykorzystuje się zazwyczaj sosnę. Jednak lepszym przypadkiem, jeśli chcemy zostawić dom przyszłym pokoleniom lepsze będą bale z takich drzew jak dąb, buk, akacja lub jesion. W przypadku budowy domu z drzew egzotycznych jak tek, czy iroko z uwagi na wysoką zawartość substancji oleistych nie wymagają dodatkowego impregnowania. Decydując się na dom z bali najlepiej stosować się do zaleceń specjalistów, którzy odpowiednio dobiorą nam idealne drzewa na bale oraz najlepszy impregnat do drewna z danego gatunku.

Dom z bali jest obecnie jedną z form zasługujących na miano ekodomu, ponieważ w jego budowie w większości zostały zastosowane materiały ekologiczne, które odpowiednio impregnowane powinny zapewnić mu długowieczność. W porównaniu do domów murowanych, dom z bali jest łatwiej ogrzewać, koszty jego utrzymania wydają się mniejsze, a jego budowa zajmuje znacznie mniej czasu, niż ma się to w innych przypadkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ