Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Instalacje Przemysł

Jak wybrać drukarkę etykiet przemysłowych?

Etykieta przemysłowa to jeden z podstawowych elementów produktu, który spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale także marketingową. To od niej w dużej mierze zależy, czy przechodzący klient sięgnie właśnie po dany produkt. Dobrze opracowana etykieta może przyciągać wzrok i siłą perswazji zachęcać do zakupu. Żeby jednak mogła spełnić pokładane w niej funkcje, musi cechować się wysoką jakością wydruku. Jednak regularne zamawianie wydruków etykiet wiąże się z dużymi kosztami. Wyjściem jest postawienie na własne drukarki etykiet. Sprawdźmy czym kierować się przy ich wyborze.

Najważniejsza jest jakość wydruku

Oczywiście, najważniejszym parametrem, jaki muszą zapewniać drukarki etykiet jest wysoka jakość wydruku, dokładna szczegółowość i odpowiednie nasycenie kolorami. Jedynie dobrej jakości druk sprawia wrażenie profesjonalizmu i oddaje estetykę opracowanej przez grafika artystycznej koncepcji obrazu. Warto zatem dobrze przemyśleć jaką drukarkę etykiet wybrać.

Drukarka termiczna

Jedną z możliwości wyboru jest drukarka termiczna. Posiada ona pewne ograniczenia, które wykluczają jej niektóre możliwe zastosowania. Potrafi ona bowiem drukować jedynie w czerni, co sprawia, że nie nada się ona do pracy z etykietami, które mają za zadanie przyciągać klientów swoją atrakcyjną i kolorową stroną wizualną. Świetnie za to sprawdzą się w przypadku etykiet oznaczających towary, jak np. etykiet stosowanych w szeroko rozumianej logistyce. Chodzi tu o etykiety, które pozwalają na skanowanie paczek czy ładunków przy pomocy skanera ręcznego celem prowadzenia ewidencji towaru. Znajdą także zastosowanie w marketach, przy wydruku samoprzylepnych etykiet zawierających informację dotyczącą wagi i ceny produktu (np. na dziale warzywnym lub owocowym). Druk wykonuje tu specjalna głowica, która przy pomocy wysokiej temperatury zaczernia papier. To, co warto powiedzieć o tego typu drukarce, to również fakt, że stosowany do niej papier jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, a druk stosunkowo szybko się wyciera. Powinna ona być zatem wykorzystywana do drukowania etykiet niewymagających zbyt długiego okresu użyteczności.

Drukarka termotransferowa

Termotransferowe drukarki etykiet umożliwiają pełnokolorowy wydruk. Dzięki temu, ich zastosowanie jest o wiele bardziej szersze, niż termicznych odpowiedników. Nadają się one zarówno do drukowania etykiet magazynowych czy transportowych, ale także etykiet, które nakleja się na produkty wystawiane do sprzedaży. Termotransferowy druk jest o wiele lepszy jakościowy, niż druk termiczny. Jest on także odporny na działanie wilgoci, bardziej trwały, wytrzymały i mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od stosowanego nośnika, na który ma być naniesiony druk, stosuje się różne rodzaje taśm barwiących. Taśmy żywiczne stosowane są przy tworzywach sztucznych i foliach, taśmy woskowe drukują na kartonach i papierach, a specjalne taśmy textille przeznaczone są do drukowania na materiałach tekstylnych. Istnieją jeszcze hybrydowe taśmy woskowo-żywiczne, które są bardziej uniwersalną propozycją i pozwalają na druk na różnych materiałach.

Wpis powstał we współpracy z poznańską firmą produkującą drukarki do etykiet – AutoJet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ