Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wykańczanie

Mieszkanie w stylu prowansalskim

c741651113ad3eea357e79d11d61cb38Tęsknota za tradycyjnym domem i latami beztroski znajduje często wyraz w urządzonym mieszkaniu. Moda na styl prowansalski jest nostalgią za wakacjami i babciną szarlotką. Wprowadzenie francuskiego stylu do własnego domu to łatwe zadanie, ze względu na dostępność potrzebnych sprzętów i materiałów.

Pastelowe kolory są wyznacznikiem stylu, podkreślającym jego rustykalność. Najczęściej pojawiają się odcienie barwy żółtej, błękitnej oraz fioletowej. Uzupełnienie kolorystyczne stanowi naturalna tonacja kamieni i ziemi. Charakterystyczną ornamentykę tworzą kwiaty i wzory geometryczne.

W pomieszczeniach stylizowanych na prowansalskie, obecne są elementy kamienne i ceramiczne. Stosowane są jako okładzina ścian i podłóg, zabezpieczając je przed wilgocią. Drewno pojawia się w formie budulca kuchennych szafek. Bardzo często zamiast frontowych drzwiczek, wyposaża się je w kretonowe zasłonki. Często elementy mebli wykonane bywają z kutego żelaza. Ręcznie wykonane sprzęty lub ozdoby to oryginalna propozycja na piękny i trwały wizerunek mieszkania.

Belki na suficie przywodzą na myśl wiejskie domy, z ich charakterystyczną atmosferą. Wrażenie potęgują rozwieszone w kuchni zioła. Ich zapach odgrywa znaczącą rolę w podkreśleniu stylu prowansalskiego.

Łazienka, utrzymana w białym kolorze, może zostać wyposażona w szafki, z ręcznie malowanymi motywami roślinnymi. Na ścianach sprawdzą się ceramiczne i kamienne płytki, dostępne w różnych rozmiarach . Ścianę z cegieł można jedynie pomalować na pastelowy kolor. Do łazienki w stylu prowansalskim pasują także tynki strukturalne.

Sypialnia, z dużym łóżkiem drewnianym lub z kutego żelaza, kusi do wypoczynku miękkimi tkaninami i dużą ilością jaśków i poduch. Ustawione na szafkach nocnych niewielkie lampki z koronkowymi abażurami, nadadzą pomieszczeniu prywatnego klimatu.

W prowansalskim wnętrzu sprawdzi się boazeria na ścianach, parkiet na podłodze i wiele tradycyjnych ozdób – wazony, zegary, porcelanowe talerze na ścianach, wiklinowe koszyki, itp. Charakterystycznymi sprzętami są stoliki i krzesła z wyginanymi nogami, obite atrakcyjnymi materiałami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ