Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wykańczanie

Szukamy płytek do łazienki

plytki-ceramiczne-1Każdy chciałby, aby jego łazienka była ładnie wykończona i dobrze wyposażona. Dopiero potem myślimy o tym, by była także odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią. Nie jest to wcale takie proste, gdyż ściany i podłoga w tym pomieszczeniu są stale narażone na kontakt z wodą, co może szybko zrujnować ich wygląd i zmusić nas do remontu.

Z wykończeniem łazienki kojarzą nam się oczywiście płytki. Popularne kafelki są niemal w każdym domu, ponieważ wydaje się, że świetnie zabezpieczają łazienkowe powierzchnie przed wilgocią. Tak w istocie jest, chyba, że popełni się kilka błędów. Płytko bowiem mają nie tylko wyglądać. Posiadają jeszcze różne parametry, które mogą nam podpowiedzieć wiele w kwestii ich wytrzymałości. Przede wszystkim taką ważną cechą płytki jest jej nasiąkliwość. Wydaje się na pierwszy rzut oka, że każda płytka ceramiczna jest nieprzemakalna. To nieprawda – materiał, z jakiego się je wytwarza, posiada mikrokanaliki, przez które cząsteczki wody mogą przeniknąć do ściany. Jeżeli na płytce widnieje informacja, że nasiąkliwość utrzymuje się na poziomie kilku – kilkunastu procent, lepiej takich kafelków nie kupować. Jeśli bardzo nam się podobają, możemy przykleić je w miejscu nie narażonym bezpośrednio na działanie wody, ale montowanie ich pod prysznicem to już duża lekkomyślność i wizja remontu w niedalekiej przyszłości.

Innym bardzo ważnym dla naszego bezpieczeństwa parametrem płytek jest ich antypoślizgowość. W sklepach jest ona oznaczona symbolem R. Im niższa cyfra przy tej literze, tym płytki bardziej śliskie. Najbardziej antypoślizgowe płytki mają oznaczenie R13. Innym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa w łazience jest zakupienie płytek pokrytych specjalną powłoką antypoślizgową, ewentualnie takich, w których są wklęsłe lub wypukłe wzory i zdobienia. Kupowanie kafelków szkliwionych niesie za sobą największe ryzyko wypadku, bowiem szkliwo w kontakcie z wodą staje się prawdziwą ślizgawką dla mokrych stóp. Na pociechę, jeśli wprost nie możemy się powstrzymać przed kupieniem przepięknych, choć śliskich płytek, możemy oczywiście przykleić je do ścian i cieszyć się pięknym wnętrzem, stąpając jednak po czymś bezpieczniejszym.

Dla większości ludzi, którzy choć trochę orientują się w kafelkowym świecie, najlepszym wyborem będzie gres. To specjalna odmiana płytek, wykonana ze szlachetnej mieszanki ceramicznej. Jest w stu procentach odporny na działanie wody. Chwali się go za jego niezwykłą wytrzymałość na wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Gres występuje zarówno w małych, jak i dużych formatach, czego nie można powiedzieć o zwykłych płytkach. To daje nam ciekawe możliwości wykończenia łazienki. Oczywiście dodatkowym atutem gresu jest jego antypoślizgowość. Amatorzy tego materiału podkreślają, że wytrzyma on także bardzo niskie temperatury, dlatego może być stosowany na zewnątrz domu. Rzeczywistość jednak byłaby zbyt różowa, gdyby każdy mógł sobie pozwolić na takie „superpłytki”. Ceny gresu bywają nie do przyjęcia dla wielu osób, niemniej jednak warto zainwestować w coś tak trwałego i wielofunkcyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ