Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wnętrza

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Aranżacja mieszkania czy domu wymaga dokładnego przemyślenia każdego kroku. Jeśli pospieszymy się z urządzeniem jakiegoś pomieszczenia lub zrobimy to bez dokonywania konkretnych pomiarów i przed obejrzeniem miejsca w stanie surowym, może się okazać, że szybko będzie ono potrzebowało solidnego remontu. Aby mieć pewność, że całość prezentuje się idealnie, zwróćmy uwagę na wymiary konkretnych pomieszczeń. W stanie surowym mogą nie wydawać się zbyt małe, ale po ich zagospodarowaniu może się okazać, że nie ma w nich już miejsca na mebel, który koniecznie musi się tam znaleźć. Nieodpowiedni dobór materiałów wykończeniowych oraz mebli i dekoracji może przyczynić się do tego, że nasz pokój, kuchnia czy łazienka będą wyglądać niekorzystnie. Problemem w wielu mieszkaniach jest urządzanie niewielkich pomieszczeń. Jesteśmy w stanie dokonać pomiarów i umieścić w nich odpowiednio dobrany mebel, który nie zatarasuje przejścia, ale mimo wszystko pokój wygląda na mały i zagracony. Jak sprawić, aby pomieszczenie optycznie wydawało się większe?

Przede wszystkim wykorzystajmy właściwości kolorów. Jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń, dlatego często stosuje się je w małych pokojach. Nie przytłaczają i wizualnie powiększają ściany. Jeśli na ścianach wykorzystujemy chociażby jasną zieleń czy błękit, warto zrobić biały sufit. Dzięki jego optycznemu oddaleniu od podłogi pokój wyda się wyższy, niż jest w rzeczywistości. Nie starajmy się też ustawiać w nim kilku małych mebelków. Jeśli postawimy jedną dużą szafę, może to prezentować się o wiele korzystniej. Małe przedmioty zwracają uwagę na niewielkie rozmiary pomieszczenia. Postawmy też na jasną podłogę. Jeśli przestrzeń, po której stąpamy, jest odpowiednio duża, cały pokój nabiera innego charakteru i wydaje się spory.

Inną kwestią jest wykorzystanie luster. Wiadomo, że lustra oraz lśniące powierzchnie nadają pomieszczeniom dodatkowych rozmiarów. Jeśli zamawiamy szafę, wykorzystajmy błyszczące materiały na frontach. Stolik powinien mieć szklany lub błyszczący blat, dzięki czemu pokój będzie prezentował się o wiele lepiej. Jeśli mamy zamiar powiesić lustra, które wizualnie powiększą pomieszczenie, nie przesadzajmy. Warto pamiętać, że lustro nie tylko zapewnia dodatkową powierzchnię odbijającą się w nim, ale może też stać się przyczyną naszych kompleksów. Jeżeli montujemy lustra chcąc powiększyć salon, który jednocześnie służy nam za sypialnię, pomyślmy nie tylko o dniu, ale również o nocy. O ile lustra na ścianach w ciągu dnia odbijają światło i gwarantują fantastyczny efekt, o tyle wieczorem lub w sytuacji intymnej mogą stać się naszym znienawidzonym elementem wyposażenia. Ilość i rozmieszczenie luster powinniśmy odpowiednio przemyśleć.

Błyszcząca podłoga czy ściana to też dobry sposób na powiększenie przedpokoju czy salonu. Jeśli kładziemy na podłodze płytki, co jest obecnie bardzo modne, wybierajmy jasne i błyszczące modele. Dzięki temu podłoga, a wraz z nią całe pomieszczenie, wyda się większe, niż jest w rzeczywistości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ