Dosyć często, gdy mamy skończony dom mogą pojawiać się zacieki. Za główny powód powstawania zacieków obarczamy źle zaprojektowany lub wykonany dach. Może to doprowadzać do występowania zacieków na poddaszu po upływie kilku miesięcy lub lat w zależności od stopnia błędów popełnionych przy jego wykonaniu. Z uwagi,że większość domów posiada poddasza użytkowe zaniżana jest wartość swobodnego przepływu powietrza w konstrukcji i izolacji co znacząco wpływa na dna gromadzeniu się skroplin. Dosyć często bywa, że w dachu gromadząca się skroplina ostaje odkryta dopiero przez nas w chwili powstania zacieków. Zacieki powstają w skutek wchłaniania dużej ilości wilgoci w wełnę mineralną oraz w drewno. Napływająca wilgoć znacząco może osłabiać nasz dach oraz wpływać na rozwój chorób grzybowych mogących zaatakować naszą więźbę dachową oraz ściany.
Jak walczyć z wilgociom na poddaszach?
Najlepszym rozwiązaniem, by ograniczyć rozwój wilgoci jest wentylować dach. W tym celu montuje się w dachu specjalne miejsca do przepływu powietrza wentylującego.
Co jest głównym powodem powstania wilgoci?
Podstawową przyczyną powstawania wilgoci jest brak wentylacji osuszającej lub jej wadliwe wykonanie. Kolejnym jest brak miejsc odprowadzających parę, która przenikając do termoizolacji znacząco wpływa na rozwój wilgoci wskutek powstawania przewiewów. Podczas budowy, w naszym domu gromadzi się wiele wilgoci technologicznej. Jest ona wywoływana głównie w skutek wysychania murów przez pierwsze lata, gromadząc się pod dachem.
Jakie są częste błędy wywołujące wilgoć w domu?
Jednym z powodów gromadzenia wilgoci jest wycinanie w płytach gipsowo – kartonowych oraz paroizolacji otworów przeznaczonych na oświetlenie. Jest to częsty błąd wywołujący problemy z obiegiem pary, co doprowadza do zawilgocenia wełny. Kolejnym problemem powodującym wilgoć w domu jest źle połączona folia paraizolacyjna. W skutek występujących dziur w foli następuje skraplanie przy łączeniach dachu z murami. Dosyć istotnym powodem wystąpienia wilgoci w domu jest tez powstawanie tak zwanych mostów cieplnych, które są spowodowane błędami w projekcie.
Jak chronić, by nie wystąpiła wilgoć w domu?
Najlepszym rozwiązaniem w ochronie domu przed wilgocią będzie solidne wykonanie warstwy paraizolacyjnej oraz fachowe podejście kładąc dach. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie wywietrzników dachowych, które będą osuszały miejsca skraplającej się wody. Dzięki tym prostym stosunkowo zabiegom będziemy w stanie wykluczyć lub znacznym stopniu ograniczyć występowanie wilgotnych miejsc, a tym samym zwiększyć wytrzymałość naszego domu na kolejne lata.