Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Projekty

Ocieplenia

g.ac-5Gdy posiadamy swój dom, chcemy, by jego utrzymywanie należało do prostych oraz tanich. Dobrym pomysłem jest ocieplenie naszych czterech kątów. Jednym ze sposobów ociepleń jest zastosowanie metody BSO, czyli bezspoinowego systemu ociepleń. W tej metodzie mocujemy do ścian termoizolację za pomocą specjalnego kleju oraz łączników mechanicznych, siatki z włókna szklanego oraz na położeniu tynku cienkowarstwowego. Dzięki użyciu metody BSO nasz dom może zyskać również elegancką elewację w intensywnych kolorach. Oprócz względów estetycznych, elewacje są dodatkowo chronione przed występowaniem warunków atmosferycznych takich jak deszcze, czy mróz.

Jakich materiałów stosować do ociepleń metodą BSO?
W metodzie BSO możemy stosować styropian EPS 70, styropian EPS 100 lub wełnę mineralną, których izolacyjność ciepła jest porównywalna.Jedyną różnicą jest ich ciężar oraz paroprzepuszczalność.

Jakimi kryteriami kierować się w ocieplaniu domu?
W ocieplaniu domu zawsze trzeba brać pod uwagę konstrukcję oraz technologię budowy.W domach z lekkiego materiału lub o małej nośności najlepiej stosować metodę BSO związaną ze styropianem. W porównaniu do wełny izolacja jest znacznie lżejsza, dzięki czemu nie obciąża zbytnio konstrukcji. Można oczywiście zastosować wełnę, ale w tym przypadku trzeba znacząco ją odchudzić. Wełna w porównaniu ze styropianem charakteryzuje się większą paroprzepuszczalnością, dlatego idealnie nadaje się w domach powstających w szybkim tempie. Właśnie drugim kryterium jest termin ocieplania domu.W świeżych domach powinno się odczekać pewien okres czasu, zanim położymy ocieplenie, dzięki czemu zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia grzybów oraz pleśni.

Jak dobrać grubość izolacji?
Grubość izolacji powinien zawierać projekt budowlany. Oprócz tego, powinien zadbać, by wyniku ocieplania nie dochodziło do gromadzenia się wilgoci, co znacząco może powodować obniżenie nośności domu. Pomiarów grubości możemy również wykonać sami przy pomocy specjalnych programów do obliczeń cieplno – wilgotnościowym. Dzięki danym aplikacjom możemy wyliczyć grubość materiału termoizolacyjnego, którą mamy zastosować w ociepleniu naszego domu.

Jakie popełniamy błędy podczas ocieplania?
Dosyć częstym błędem podczas ocieplania jest nieprawidłowe przygotowanie podłoża, na którym będzie mocowana wełna lub styropian. Niewłaściwe zamocowanie kołków mocujących może spowodować ruchy płyt, co w niedalekiej przyszłości doprowadzi elewacje do degradacji.

Jaki wybrać tynk?
Gdy wybraliśmy styropian, powinniśmy wybrać tynk mineralny, akrylowy lub silikatowy, zaś w przypadku wełny mineralnej wybieramy wyprawę mineralną lub silikatową. W wybieraniu systemu powinniśmy kierować się położeniem naszego domu. W przypadku, gdy nasz dom zlokalizowany jest w pobliżu ruchliwej ulicy należy wybrać tynk silikatowy z uwagi na niskie osiadanie pyłów oraz zabrudzeń, które dzięki niemu łatwiej doczyścić. Kiedy jednak zdecydujemy się na ulokowanie naszego domu w pobliżu zbiorników wodnych, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór tynku akrylowego z ochroną mikrobiologiczną, która zabezpieczy nasz dom przed porastaniem grzybami, glonami oraz mchami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ