Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wykańczanie

Jak wybrać farbę?

Gdy jesteśmy posiadaczami gotowego domu przychodzi czas na prace nad jego estetyką. W poprawieniu wizerunku naszego domu znacząco poprawią farby. Musimy jednak pamiętać, by nasz dom wpisywał się w otoczenie, gdyż to podkreśli jego urok. W malowaniu naszego domu musimy oprócz sfery estetycznej zwrócić uwagę na funkcje ochronne farb niezależnie od rodzaju farby jaką wybierzemy.

Jakie farby wybierać, gdy malujemy elewacji?
Przy wybieraniu farb do elewacji musimy skupić się na warunkach jakie będą na nią oddziaływać. W stosunku do pomieszczeń wewnętrznych, nasza elewacja będzie borykać się z wieloma czynnikami atmosferycznymi takimi jak zmienna temperatura,podwyższona wilgoć, ulewne deszcze, a nawet promieniowanie UV będzie poddawać ciężkiej próbie nasze farby.
Najlepszym wyborem w zmiennym środowisku będzie farba samoczyszcząca. Dzięki jej perlącej strukturze za pomocą deszczu ściany będą oczyszczane z zalegających warstw kurzu oraz brudu. Dobre farby powinny charakteryzować się również wysokim stopniem alkaliczności, dzięki czemu nasze elewacje będą wolne od pojawienia się zarodników grzybów oraz pleśni.

Pierwszym wyborem branym pod uwagę w malowaniu elewacji jest wybór farby akrylowej.Jej główną zaletą jest jej cena oraz bogata paleta barw również w ciemniejszych kolorach.W porównaniu do innych jest również najmniej odporna na wystąpienie zarodników mchów i pleśni. Farba akrylowa jest również bardzo podatna na kurz z uwagi na właściwości elektrostatyczne. Za wyborem farby krzemianowej odpowiadają jej wysokie wartości alkaliczne i paroprzepuszczalnościowe. Występują w bardziej zgaszonych kolorach. Ostatnią grupą farb są farby silikonowe, które mają mniejsze wartości niż farby krzemianowe, ale, za to są bardziej hydrofobowe, czyli mają właściwości perlące. Przed wyborem odpowiedniego gatunku farb należy najpierw zapoznać się ze specyfikacją produktu, bo może się okazać, że producent nie przewidział naszego typu elewacji do malowania danym typem farby.

Jaki mam wybrać kolor, by elewacja domu zyskała na wyglądzie?
Wybór koloru elewacji jest tak naprawdę indywidualną preferencją. Nie każdy z nas lubi pastelowe barwy lub zbyt wyraziste. Najlepszym sposobem doboru koloru jest zbadanie środowiska. Jeśli nasz dom nie stoi w sąsiedztwie żadnych budynków, wtedy mamy wielkie pole do popisu. W przypadku, gdy nasz dom mieści się w zwartej zabudowie, najlepiej wybrać kolor odpowiadający tym dominującym, zaś, jeśli lubimy żywe barwy, możemy wybrać je na wykończenia w celu podniesienia wartości estetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ