Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Stan surowy

Jaki kominek wybrać?

Kominki stają się coraz popularniejsze w polskich domach. Nic dziwnego, nie tylko dają ciepło, ale również świetnie wyglądają. Ponadto zapewniają przytulny, romantyczny klimat, kiedy zimowymi wieczorami tli się w nich ogień. Wielu ludzi wybierając kominek do swojego domu kieruje się przede wszystkim względami estetycznymi. Oczywiście to jak wygląda kominek jest ważną kwestią, ale jeśli ma nam służyć przez lata warto zastanowić się również nad kilkoma innymi kwestiami.

Na początku musimy określić do czego potrzebny jest nam kominek. Jeśli będzie on pełnił rolę głównego urządzenia grzewczego, musi spełniać wymogi zawarte w projekcie budowy, dotyczące mocy takiego urządzenia. Natomiast jeśli będzie on pełnił tylko funkcję pomocniczą, warto ograniczyć jego moc grzewczą o 20-30 procent w stosunku do mocy głównego urządzenia ocieplającego dom. Warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę. Jeśli nie potrzebny nam kominek o maksymalnej mocy, bo dom ogrzewać będzie piec, nie decydujmy się na kominek o największej sile. Ograniczenie mocy kominka jest korzystne z wielu względów. Pierwszy z nich to kwestia materialna. Kominki o niższych parametrach grzewczych są po prostu tańsze. Nie ma potrzeby wyrzucać pieniędzy na coś, z czego w pełni nie będziemy korzystać. Lepiej dołożyć tę różnicę do lepszej jakości kominka lub takiego, który lepiej prezentuje się wizualnie. Po drugie, kominek o niższej mocy jest łatwiejszy w montażu. Z pozoru nie jest to wielkim problemem, jednak po co dodatkowo psuć sobie nerwy? Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest czas spalania. Kominek daje najlepsze efekty, kiedy osiąga maksymalną moc spalania. Przy tych, których parametry pod tym względem są wyższe czas oczekiwania na uzyskanie pięknych płomieni będzie dłuższy. Na dodatek w międzyczasie szyba może pokryć się czarną sądzą, co odbierze nam przyjemność Z oglądania widowiskowych, żywych płomieni.

Następnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru kominka jest tzw. sprawność urządzenia. Jeśli kominek ma służyć nam jedynie do dekoracji można pominąć ten parametr. Jednak jeżeli ma być on pomocniczym lub głównym źródłem ciepła, koniecznie szukajmy modelu, w którym parametr ten ma najwyższą wartość. Kominek taki nie będzie co prawda ani tani, ani specjalnie efektywny pod względem wizualnym. Zaważy to natomiast na kosztach ogrzewania.

Kominek to jeden z elementów wyposażenia domu, który może mieć zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Określenie tego, do jakich celów ma on posłużyć jest nieodzowne podczas wyboru tego urządzenia. Wbrew pozorom to nie wygląd i cena są najważniejszymi kwestiami podczas zakupu kominka. Jeśli chcemy, by pełnił on wyłącznie funkcję dekoracyjną nie musimy przywiązywać tak dużej uwagi do jego parametrów. Inaczej jest w przypadku urządzeń grzewczych, w przypadku których moc i sprawność odgrywają dużą rolę. Kiedy już wybierzemy odpowiedni kominek z pewnością będziemy mogli cieszyć oczy pięknymi widokami podczas jesiennych i zimowych wieczorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ