Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wykańczanie

Jak wybrać okna dachowe?

Każdy właściciel domu z pewnością zdaje sobie sprawę z tego jak ważną rolę odgrywają okna dachowe. Przede wszystkim w przypadku jeśli stawiamy na energooszczędność. Przy wyborze okien trzeba zwracać uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Okna są przede wszystkim traktowane jako jedno z głównych źródeł strat energii w domu. Jednak tak naprawdę w dzisiejszych czasach wcale tak być nie musi. Parametry okien mogą być naprawdę bardzo dobre. Dzisiejsze okna mogą być energooszczędne, a ich właściwości mogą jedynie zmniejszać się wraz z upływem lat. Dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju uszkodzeń spowodowanych użytkowaniem. Jednym z najczęściej występujących jest rozszelnienie. Wiadomo, że jeśli do niego dojdzie to wówczas z domu będzie wydobywało się ciepłe powietrze, a do środka będzie dostawał się zimny wiatr. Wystarczy naprawić okno i od razu będzie miało ono takie same właściwości jak wcześniej. Dobre okno jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu. To ono będzie wpływało między innymi na wysokość rachunków.

Wymieniając okna, a w szczególności okna dachowe należy dużą uwagę przywiązać do tego, aby były to okna energooszczędne. Ważny jest współczynnik przenikania ciepła, a także przepuszczalność energii promieniowania słonecznego. Trzeba tutaj zwrócić uwagę zarówno na szkło jak i na ramę. Wiadomo bowiem, że nawet najlepsza szyba przy byle jakich ramach nie będzie spełniała swojej funkcji. Nie uchroni przed zimnem oraz stratą ciepła. Wybierając okna warto także wybiegać myślą naprzód. Wiadomo, że okna wybierane są na około 30 lat. Trzeba zatem wybierać takie okna, które będą zbliżone parametrami do przyszłych wymagań. Innym ważnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okien jest także bilans energetyczny. Do jego wyliczenia będzie nam potrzebny nie tylko parametr przepuszczalności, ale także parametr straty ciepła. Wówczas uzyskamy faktyczny parametr bilansu.

W domu należy zadbać także o właściwą wentylację. Jeśli planujemy wymianę okien to trzeba także zwrócić uwagę na ten aspekt. Okna powinny być wyposażone w różnego rodzaju rozwiązania dotyczące wentylacji. Pomogą na pewno w tym nawiewniki, które montuje się w ramach. Dzięki temu nawet przy zamkniętych oknach w pomieszczeniu będzie zachodziła wymiana powietrza. Jakość powietrza ma natomiast ogromny wpływ na życie ludzkie. Ma ono wpływ na zdrowie, samopoczucie, koncentrację oraz naukę i uczenie się. Także w walce z infekcjami jakość powietrza ogrywa bardzo dużą rolę. Jeśli w pomieszczeniach nie dba się o właściwą wentylację to wówczas kumulują się w nim zarazki. Także duża wilgotność, która panuje w takich pomieszczeniach będzie miała wpływ na zdrowie. W walce z wilgocią także pomogą nawiewniki. Kupując drzwi należy także zwrócić uwagę na sposób otwierania drzwi. Wybór jest bardzo istotny, szczególnie jeśli mowa o oknach dachowych. Dzięki temu będzie można dopasować okno do rodzaju poddasza. Oczywiście ważne są tutaj także uwarunkowania techniczne. Niektórych rzeczy nie przeskoczymy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ