Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wnętrza

Okna w domu

1303119129oknaWażnym elementem naszych domów są okna. Kto z nas nie marzył o pokoju z wielkim oknem na świat? W dzisiejszym świecie możemy sobie pozwolić na okna o różnych kształtach i wielkościach. Już w fazie projektu decydujemy jakie okno idealnie będzie pasować do naszej fasady domu lub do naszego poczucia komfortu. W myśl przepisów wymiary minimalne okna określa ich stosunek do powierzchni podłogi, ale przepisy nie mówią o jego maksimum. W pomieszczeniach takich jak pokoje dzienne,czy gabinety warto czasami zainstalować okna o dużych gabarytach, ponieważ zyskamy lepsze oświetlenie naszych wnętrz. W takich pomieszczeniach jak łazienka, czy też sypialna radzimy jednak zachować umiar, gdyż duże okna mogą znacząco ograniczyć naszą prywatność. Nie należy jednak z okien również rezygnować, bo dzięki, nim możemy uzyskać więcej światła oraz skutecznie pomieszczenie dotlenić.

Jakiego formatu powinno być okno?
W wyborze formatu okna nie należy przesadzać z jego gabarytami. Okno takie, nie posiadające osłon przeciwsłonecznych może znacząco utrudnić nam życie w skutek przegrzewania pomieszczeń latem. Najlepiej jest więc wybierać okna o średniej wielkości, co znacząco poprawi ich efektywność.

Jakie są plusy i minusy dużych okien?
W wyborze dużych okien, jak we wszystkim, spotkamy się z wieloma zaletami oraz wadami. Pierwszym plusem przemawiającym za posiadanie dużego okna jest poprawianie nastroju, szczególnie jesienią, gdy łapie nas chandra. Dzięki dużym oknom pomieszczenia stają się jaśniejsze oraz bardziej przestronne. Dobrze też spisują się w okresach chłodu, ponieważ powalają gromadzić więcej energii słonecznej. Oprócz zalet jednak pozostają jeszcze wady. Do największych wad w dużym oknie jest jego podatność na nagrzewanie, które staje się bardzo uporczywe podczas słonecznych i gorących letnich dni. Przy zastosowaniu dużych okien również nasze koszty budowlane znacznie wzrastają, a oprócz tego sprzyjają powstawaniu mostów termicznych, co wpływa z kolei na uciekanie ciepła zimą.

Co można wstawić zamiast dużego okna?
Zamiast dużego okna lepiej wstawić zamiast niego dwa mniejsze okna na przeciwległych ścianach, co pozwoli lepiej oświetlić pokój niż ma się to w przypadku dużego okna. Należy jednak pamiętać o umiejscowieniu okien szczególnie w sypialni, ponieważ okna od wschodu mogą zbytnio naświetlać naszą sypialnię od wczesnego rana.

Jeśli zdecydowaliśmy się jednak na duże okno, to z uwagi na względy konstrukcyjne wybierzmy okno wysokie, niż szersze, bo dzięki temu nie będziemy zbytnio nadwyrężać nadproży. Dobrom opcją będzie również zastosowanie w naszych oknach szprosów. Dzięki, nim uzyskamy efekt dzielenia szyby na kilka części,co podniesie walory estetyczne naszego okna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ