Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wykańczanie

Jakie są płyty gipsowo-kartonowe?

Drywall

Płyty gipsowo-kartonowe pozwalają na zastosowanie metody, tzw. suchego tynku, co znacznie skraca czas remontów i prac wykończeniowych. Zastosowanie gotowych płyt pozwala na szybkie wyłożenie nimi ścian, które wymagają remontu lub są krzywe, a także wykonanie ścianek działowych.

Wszechstronność płyt g-k polega na możliwości ukrycia pod nimi rozmaitych instalacji, a także przeprowadzenia szybkiego odświeżenia pomieszczeń i nadania im atrakcyjnego wyglądu.

Płyty są wykonane z ekologicznego gipsu oraz kartonu. Lekkość i możliwość formowania według własnych upodobań, to dodatkowe atuty, przemawiające za ich użyciem. Również niska cena sprawia, że mogą być dostępne szerokim odbiorcom. Najpopularniejsze płyty można kupić już za 15 zł za sztukę.

Po zamontowaniu płyty, można ją dowolnie pomalować, wytapetować, a nawet wyłożyć ceramicznymi kafelkami. Do zamontowania płyt używa się gipsowego kleju lub specjalnego stelaża, do którego przytwierdza się poszczególne elementy systemu.

Użytkownicy, kupujący płyty g-k, powinni zwrócić uwagę na ich oznakowanie. Płyty stosowane w domowych pomieszczeniach, w których panuje normalna wilgotność powietrza, oznakowane są literą A. Takimi płytami można wyłożyć salon, sypialnię lub wykonać ścianki działowe.

W łazienkach i kuchni, gdzie wilgoć jest większa, odpowiedniejsze będą płyty, oznaczone literą H2.

W pomieszczeniach, gdzie panują wysokie temperatury, skuteczne okażą się płyty ognioodporne, oznakowane literą F. Będą one odpowiednie w pomieszczeniu z kominkiem, w kuchni lub blisko kominów.

Jeśli zależy nam na płytach odpornych jednocześnie na wilgoć i wysokie temperatury, powinniśmy wykorzystać płyty o mieszanych właściwościach, oznakowane literami FH2.

Jak umocować płytę g-k?

Płytę mocuje się do ściany przy pomocy kleju gipsowego. Nakłada się go w pewnych odstępach i przykłada płytę, mocno dociskając do podłoża.

Klej można nakładać miejscowo, nakładając dużą ilość do wywierconych w ścianie otworów. Ten sposób jest odpowiedni do zastosowania na zniszczone ściany. Zanim na płytę nałożona zostanie tapeta lub warstwa farby, należy poczekać, aż klej wyschnie.

Przy pomocy płyt g-k możliwe jest wyrównanie krzywizn na ścianach. W tym celu tnie się płyty na wąskie paski, które należy przykleić do krzywych powierzchni i dopiero na nie umocować nową ściankę.

Wszelkie miejsca wypukłe i zdeformowane usuwa się, używając gumowego młotka. Wyrównywanie powierzchni za pomocą dłoni może doprowadzić do trwałego zniekształcenia powierzchni.

Zamontowanie ścianek na odpowiednich stelażach, wymaga odpowiedniej wiedzy i pomocy profesjonalnej ekipy. Dzięki zastosowaniu tej metody mocowania możliwe jest atrakcyjne wykończenie problematycznych wnętrz, np. poddaszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ