Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wykańczanie

Jakie materiały do łazienki?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zazwyczaj łazienki nie należą do dużych pomieszczeń. Dlatego urządzenie łazienki, w szczególności małej wymaga pewnego wysiłku. Dlatego też bardzo chętnie materiałami wykorzystywanymi do urządzenia łazienki są kafelki, nawet do nowoczesnych kabin, natomiast na podłogę ceramiczne lub gresowe płyty antypoślizgowe, co pozwala na zabezpieczenie wnętrz przed wilgocią. Modne są również tapety odporne na wilgoć, których jest spory wybór w sklepach.

Z kolei na podłogę można położyć linoleum bądź wykładzinę PCV, którą można wybrać spośród różnych wzorów i dodatkowo są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Droższym materiałem jest drewno, które jednocześnie wprowadza ciepło do łazienki. Drewno egzotyczne jest twarde i odporne na wilgoć. Drewno bardzo odporne na wilgoć to takie gatunki o obco brzmiących nazwach jak marbau, iroko, lapacho, teak, jatobe, cedr, doussie, badi i wenge. Odporne na wilgoć są również jesion, buk, dąb, wiąz czy modrzew. Drewno można zabezpieczyć poprzez bejcowanie, woskowanie, lakierowanie, olejowanie czy malowanie.Sposób w jaki chcemy urządzić łazienkę zależy od naszej chęci, zasobności portfela czy stylu pomieszczenia jaki chcemy nadać. Obecnie łazienka jest nie tylko miejscem, gdzie się myjemy, ale też miejscem mającym dostarczyć relaksu i chwil zapomnienia.

Obecnie istnieje spory wybór materiałów do wykończenia łazienki. Tymi materiałami są tapeta, tynk strukturalny, szkło, okładzina kamienna czy drewno. Najczęściej materiały do łazienki są w kolorze białym, który daje wrażenie czystości i optycznie powiększa pomieszczenie. Do łazienki można stosować także tapety takie jak tapety winylowe czy tapety z włókien szklanych pokrytych farbą akrylową lub epoksydową czy lakierem akrylowym. W przypadku tapet trzeba pamiętać o doborze właściwego kleju i środka do zagruntowania podłoża.

W przypadku koloru w łazience należy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie- ciemny kolor pomniejsza, jasny powiększa. Wciąż w łazience modne są płytki, które są dostępne o strukturze boazerii, stali czy kamienia szlachetnego. Na rynku obecne są takie linie wzornicze jak gold, silver steel, green stone czy wood. Dodatkowo płytki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Ponadto płytki oferują możliwość wprowadzenia elementów dekoracyjnych, wstawek czy inkrustacji.

W łazience dobrze sprawdza się również szkło, które powinno być hartowane, klejone lub zbrojone, co zapewnia bezpieczeństwo. Dużą popularnością cieszą się luksfery i pustaki. Dostępne są w rozmaitych kształtach i rozmiarach.

Pomimo wszelkich nowości wykończenie łazienek to przede wszystkim płytki. Wśród płytek można wyróżnić terakotę, glazurę, gres czy klinkier. Terakotą, głównie za sprawą swoich właściwości( niską nasiąkliwość wody i wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne), kładziemy na powierzchnię podłóg. Płytki są dostępne w przeróżnych formatach. Są one duże lub drobne, w formie mozaiki, w kształcie prostokąta, kwadratu. Spory wybór koloru, faktury, kształtu pozwala urządzić łazienkę według własnego pomysłu bez ograniczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ