Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Stan surowy

Pierwsze etapy budowy

home-215863_1280Samodzielne radzenie sobie z tak skomplikowanym projektem, jakim bez wątpienia jest budowa własnej nieruchomości, jest wyjątkowo trudnym zadaniem – zwłaszcza dla amatorów. Rzadko zdarza się, by to właściciel firmy budowlanej lub architekt budował swój dom – w większości przypadków robią to deweloperzy z myślą o sprzedaży na rynku pierwotnym. Indywidualni klienci, którzy zamierzają wybudować własny dom na swojej działce budowlanej, przeważnie muszą cały czas uczęszczać do pracy i realizować także inne ważne projekty, które w pierwszej kolejności pozwoliły im w ogóle odłożyć środki finansowe niezbędne do przeprowadzenia tak kosztownej inwestycji.
Bez względu na to, czy pozyskamy pieniądze pozwalające na budowę z banku komercyjnego, czy też oszczędzimy całkowicie samodzielnie – doglądanie każdego najmniejszego detalu na placu budowy wydaje się niemożliwie i nieuzasadnione. Zatrudnienie specjalistów, którzy doskonale orientują się w realiach rynkowych oraz potencjalnych zagrożeniach czy problemach w trakcie realizowania projektu budowlanego, nieznacznie tylko podnosi koszty wykonania całości, ale zdecydowanie obniża ryzyka i zdejmuje z właściciela przyszłego domu liczne obowiązki.
Pierwszym etapem, który bywa już problematyczny dla niektórych inwestorów, jest uzyskanie kompletu dokumentów pozwalających na wybudowanie w danym miejscu domu. Zgodnie z prawem budowlanym i środowiskowym potrzebne są liczne pozwolenia i zgody oraz notarialne potwierdzenia chociażby prawa do zarządzania daną działką i jej klasyfikacją jako działką budowlaną. Uzyskanie zgody środowiskowej potrzebne jest przede wszystkim tam, gdzie ze względu na specyficzne warunki ekosystemów konieczne jest przestrzeganie bardziej wyśrubowanych norm ekologicnzych.
Z takimi pozwoleniami niejednokrotnie problem mają przede wszystkim wielcy inwestorzy wykonujący takie prace jak budowa stadionu, galerii handlowej czy autostradowej obwodnicy miasta. Zwykłe jednorodzinne domy zwyczajowo takiej zgody nie potrzebują, ale konieczne staje się chociażby upewnienie się, czy grunty, na których planowana jest budowa, nie znajdują się na terenach zalewowych. Warto również upewnić się we właściwym ze względu na miejsce położenia urzędzie miejskim czy gminnym, jakie są plany zagospodarowania przestrzeni w bliżej i dalszej odległości od naszego domostwa. Dzięki tem można z wyprzedzeniem ponad dziesięcioletnim oszacować, jakie budynki czy ciągi komunikacyjne mogą jeszcze powstać w bliskim i dalszym sąsiedztwie.
Po załatwieniu tych pierwszych etapów, konieczne staje się przejście do kolejnego niezbędnego zadania, jakim jest przygotowanie projektu. Projekt architektoniczny musi uzwględniać wiele parametrów i wskaźników – nie tylko wielkość dostępnej powierzchni. Badania geologiczne składu gruntu pozwalają uniknąć źle dobranych mieszkanek przy wylewaniu fundamentów, mogą też pomóc w uniknięciu źle zaprojektowanego garażu czy podpiwniczeń – w ten sposób chroniąc inwestora przed kolosalnymi wydatkami w przyszłości lub ryzykiem katastrofy budowlanej chociażby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ