Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Stan surowy

Budowa domów drewnianych

Do najstarszych materiałów budowlanych należały glina, kamień oraz drewno. W skutek postępu cywilizacyjnego dwa pierwsze zostały zastąpione przez inne surowce, zaś drewno w dalszym stopniu zachowało swoją pozycję w budowie domów.budowa domu z drewna

Dlaczego drewno nie zostało wyparte przez inne materiały?
Główną zaletą drewna jest jego uniwersalizm. W skutek upływu lat, budowa domów drewnianych w dalszym ciągu cieszy się doskonałym powodzeniem. Drewno dosyć często jest wybierane jako główny budulec domów przez osoby, które lubią naturę oraz pasjonatów historii, ponieważ do dziś można spotkać domy z przełomu XIX i XX wieku.

Drewno cały czas służyło jako idealny surowiec do podszycia dachów oraz do wykańczania ich elementów z uwagi na dużą modalność. Do głównych zalet drewna należy wymienić jego trwałość podnoszoną dzięki przeprowadzaniu odpowiedniej konserwacji. W porównaniu do innych materiałów nie wpływa szkodliwie na nasz organizm, ale pozwala nam obcować z naturą nawet w środku miasta. Oprócz roli budulcowej, drewno dosyć często pełni funkcję ozdobną. W tym przypadku zazwyczaj występuje jako podłogi oraz ozdobne, odsłonięte belki pod sufitem.

W wyborze odpowiedniego drzewa, trzeba być prawdziwym fachowcem, gdyż drewno posiada wiele wad takich jak przebarwienia, martwicę lub nieregularne słoje. Wśród najczęściej wybieranych gatunków drzew w budownictwie występuje dąb oraz buk i wiąz, gdyż idealnie nadają się do do wykonywania podłóg oraz stolarki okiennej. W wykonywaniu konstrukcji nośnych jak np słupy, czy dachy stosuje się gatunki iglaste, takie jak sosna lub świerk. Dobrym drzewem na dom jest również jodła, ponieważ jest jednym z najtrwalszych materiałów budowlanych. W porównaniu do innych materiałów ma też kilka wad. Do głównych wad drewna konstrukcyjnego należy jego łatwopalność oraz długotrwały proces obróbki i składowania. Najbardziej dotkliwą jest jednak jego cena, gdyż ceny innych materiałów są znacząco dużo niższe.
W budowie domów z drewna konstrukcyjnego bardzo często możemy się spotkać z wieloma błędami. Wiele osób do budowy wykorzystuje drzewa niestrugane oraz często niesuszone, co wpływa negatywnie na nośność naszego domu, ale nie obniża wcale kosztów budowy i może przynieść niebywałe szkody.

Jakie są przeciwwskazania do budowy z niesuszonych belek?
Główną wadą jest mniejsza wytrzymałość na zginanie , niż jest to w przypadku drzew wysuszonych. Korzystanie, więc z drzew wilgotnych ma, więc dużo niższą nośność. Wysychające elementy podczas schnięcia kurczą się i wysychają, co może doprowadzić nawet do zawalenia stropu lub pęknięć. Wysychające drzewo ma również zły wpływ na wełnę mineralną, gdyż wilgoć z drewna obniża jej wartości izolacyjne. Wilgotne drewno konstrukcyjne jest podatne na siniznę, a co z kolei wpływa na rozwijanie się pleśni oraz grzybów, co przekłada się na możliwości wytrzymałościowe.

Na rynku istnieje wiele firm zajmującymi się budową domów z drewna. W porównaniu do takich materiałów jak pustaki, czy cegły, budowa domu trwa krócej.
Wielu z nas nie stać na budowę domów z drewna, ale wystarczy, by umieścić we wnętrzu, chociaż jeden element drewniany, a już możemy poczuć niebywałą atmosferę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ