Budując nasz dom pierwszym, na co zwrócimy będą koszty jego budowy. Biorąc pod uwagę stale rosnących cen materiałów nie jest to tania inwestycja.
Na cenę wyjściową składa się wiele czynników, które w końcowym efekcie decydują o ostatecznej cenie naszego domu.
Jak obniżyć koszty na samym początku?
Budując dom możemy korzystać z jednego z trzech wariantów. W przypadku wyboru konkretnego inwestora otrzymamy fachowo wybudowany dom. Do plusów tego rozwiązania należy szybkość wykonania projektu oraz solidność, zaś wadą jest bardzo wysoka cena inwestycji. W przypadku wyboru drugiego, czyli jednej ekipy budowlanej zyskamy na kosztach, ponieważ poszczególne ekipy biorą znacznie mniej pieniędzy, niż ma się to w przypadku dużych inwestorów, ale często stracimy na czasie oddania domu pod klucz. W tym przypadku również może się zdarzyć, że ekipa którą wybraliśmy jest niekompetentna, co w przyszłości może prowadzić do odkrycia ukrytych usterek i częstych remontów co może wpłynąć na wzrost kosztów w późniejszym terminie. Ostatnim wariantem, na, który decyduje się spora rzesza osób jest budowanie rodzinne, czyli w budowę domu jest zaangażowana cała rodzina. W tym przypadku znacząco obniża to koszty budowy, w zależności od liczby członków biorących aktywny udział w budowie czas oddania może się wydłużać lub skracać. Często u każdego z nas znajdą się fachowcy, którzy wykonają swoją pracę lepiej niż nie jedna zorganizowana ekipa budowlana.
Jak obniżyć koszty materiałów budowlanych na ściany zewnętrzne?
Materiały budowlane są podstawą budowy domu.Bez zaopatrzenia w materiały nie mamy nawet jak rozpocząć budowy. W tym przypadku możemy obniżyć koszty zakupu materiałów czekając na okresowe obniżki cen. Może się zdarzyć, że pomiędzy materiałami mogą wystąpić różnice, lecz nie ma się zbytnio czym przejmować, ponieważ nie wpływa to znacząco na jakość wykonania domu. Najczęstszym problemem dla osób budujących dom jest wybranie odpowiednich materiałów budowlanych na ściany zewnętrzne. Musimy, więc się zastanowić z jakich komponentów (cegła, pustaki itp.)je postawić. W porównywaniu cen poszczególnych ścian powinniśmy brać pod uwagę końcowy koszt całej ściany wraz z ociepleniem i wykończeniem całej elewacji. W ten sposób uda nam się określić jakie materiały najlepiej nam będą odpowiadały. Gdy korzystamy w budowie naszego domu z wielu materiałów musimy również wziąć pod uwagę poprawki w sporządzaniu kalkulacji budowy.
Jakie wybrać materiały budowlane na ściany wewnętrzne?
W przypadku stawiania ścian zewnętrznych najlepszym wyborem będzie standardowa cegła. W pomieszczeniach wewnętrznych sprawdzi się z uwagi na jej dużą możliwość modelowania (w porównaniu z pustakami jest mniejsza). Ponadto ostatnio w modzie stało się pokrywanie ścian wewnątrz domów cegłą klinkierową, która oprócz doskonałego wyglądu posiada również dużą nośność. Oczywiście ściany wewnętrzne możemy postawić z tego samego surowca, z którego są zrobione ściany zewnętrzne, ponieważ nie wpłynie to jakoś na ogólny stan w końcowej wycenie.