Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Wnętrza

Tynki strukturalne we wnętrzach

Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem w wykańczaniu wnętrz stały się tynki dekoracyjne. Do niedawna ozdabiało się nimi tylko i wyłącznie ściany zewnętrzne. Dziś tynki dekoracyjne wchodzą do wnętrz. Dzięki tynkom dekoracyjnym można uzyskać naprawdę niesamowity efekt na ścianie. Jednak to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że tynki są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne niż zwykła farba czy też tapeta.

Istnieje naprawdę sporo rodzajów tynków. Szykując się do remontu będziemy mieć z pewnością kłopot z wyborem. Jednym z popularniejszych są na pewno tynki strukturalne. W tym przypadku odciska się lub też żłobi w świeżo nałożonym tynku. Odciski tworzy się za pomocą pędzla czy wałka. Powinien to robić raczej fachowiec, gdyż on będzie wiedział jak zrobić konkretny wzór. Ciekawy jest także tynk zacierany. Ten nakłada się packą i przy jej pomocy tworzy się fakturowaną powierzchnię. Tynk ciągniony także staje się coraz bardziej popularny. Tynk ten ma ziarnisty wypełniacz. Podczas zacierania tworzą się wzory. Docenianym przez właścicieli domów i mieszkań jest także tynk mozaikowy. Mówi się również o nim tynk kamyczkowy. Ten rodzaj tynku zawiera drobne kamyczki. Pełnią one rolę wypełniacza. Kamyczki te mają różne kolory. To naprawdę bardzo dobre rozwiązanie. Tynk ten jest bowiem elastyczny i odporny na brud i uszkodzenia. Można go również myć. Bardzo często ten rodzaj tynku wybierany jest do łazienek oraz kuchni. Dekoruje się nim fragmenty ścian. To jednak nie wszystko. Osoby, które właśnie szykują się do remontu będą miały również możliwość skorzystania z na przykład tynku japońskiego oraz stiuku. Ten ostatni wykonywany jest z zaprawy gipsowej. Powierzchnia tego tynku jest gadka i błyszcząca.

Warto wiedzieć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby tynk dekoracyjny pomalować. Oczywiście efekt nie będzie taki, jakbyśmy zabarwili masę tynkarską jeszcze przed nałożeniem, jednak powinien być zadowalający. Oczywiście w sklepach dostępne są również gotowe tynki barwione. Nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem takiego, który by nam odpowiadał, gdyż producenci prześcigają się w nowych rozwiązaniach. Tynki dekoracyjne na pewno sprawdzą się we wszystkich rodzajach wnętrz. Na pewno będą dobrze wyglądać zarówno w nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrzach. Największą zaletą wyłożenia ściany tynkiem dekoracyjnym jest z pewnością to, że ściana na długi czas pozostanie czysta. Oczywiście jeśli na tym aspekcie zależy nam najbardziej to koniecznie powinniśmy wybierać tynki, które mają jak najbardziej gładką powierzchnię. W tym przypadku nie ma chyba nic lepszego niż stiuk. Gorzej będzie z fakturami. W rowkach oczywiście może osadzać się brud i kurz. Jednak tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie aby go usunąć. Jednak wiadomo, ze zajmie nam to znacznie więcej czasu. Tynk można myć, a nawet szorować. Nie trzeba martwić się o to, że go w jakiś sposób uszkodzimy. Jeśli jednak tak by się stało to zawsze miejsce można uzupełnić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ