Currentflow.pl

Twój portal budowlany

Stan surowy

Więźba dachowa

wiez1Ważnym elementem w budowie jest wybranie odpowiedniej więźby na szkielet dachu. Jeszcze niedawno wykonywana była w sposób tradycyjny, czyli według zachowanie sztuki ciesielskiej. Obecnie coraz prężniej wchodzi na rynek więźba prefabrykowana. Wybór odpowiedniej więźby jest bardzo ważny, ponieważ będzie stanowić ona podstawę naszego dachu. Od jej parametrów zależy między innymi nośność oraz trwałość dachu oraz całego budynku.

Którą więźbę wybrać?
Więźbę dachową przygotowuje się ze starannie wyselekcjonowanej sosny lub świerku, która przechodzi rygorystyczne testy, z uwagi że najmniejszy defekt może obniżać wytrzymałość nawet o 30 %. W przypadku kładzenia więźby tradycyjnej mamy do czynienia z łączeniami wzdłużnie poziomymi oraz narożnikowo – wrębowymi. W przypadku więźby prefabrykowanej nie musimy stosować się do tych wytycznych z uwagi na to, że więźbę tą łączymy za pomocą metalowych łączników tj. płytek gwoździowych. W przypadku więźby prefabrykowanej możemy stosować gorszą klasę drewna.W procesie technologicznym  również zaoszczędzimy z uwagi, że przy prefabrykatach zachodzi zmniejszenie mocy o ok30 procent.
W przypadku więźby tradycyjnej proces jej montażu jest stosunkowo długotrwały, więc zlecając montaż tego typu więźby należy wybrać w tym celu doświadczoną ekipę.

W przypadku montażu więźby prefabrykowej nasz czas skróca się do zaledwie jednego, dwóch dni w zależności od stopnia przygotowania w fabryce. W przypadku więźby tradycyjnej potrzebujemy nawet kilku tygodni. W kładzeniu więźby dachowej musimy zawsze zwrócić uwagę na referencje grupy montażowej, ponieważ małe niedopatrzenia, będą mogły przyczynić się do powstawania zacieków.

Która więźba dachowa jest lepsza?
Za wyborem więźby prefabrykowej przemawia fakt, że koszty oraz łatwość montażu zostawiają daleko w tyle więźbę tradycyjną. Więźba tradycyjna ma jednak przewagę, że w więźbie prefabrykowej nie będziemy mogli zastosować  elementów takich jak oczka, lukarny, czy wole. Budując nasz dom będziemy musieli wybrać odpowiednią opcję, a wybór jest trudny ponieważ w obu przypadkach występuje wiele wad i zalet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ